Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budynek "małych ziemniaczarek" trafił pod opiekę Muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Budynek tzw. małych ziemniaczarek w bezpośrednim sąsiedztwie byłego
niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau trafił pod opiekę Muzeum Auschwitz - poinformował w
poniedziałek rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Obiekt zostanie odbudowany i zagospodarowany.

bEEwMGQB

Budynek tzw. małych ziemniaczarek w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau trafił pod opiekę Muzeum Auschwitz - poinformował w poniedziałek rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Obiekt zostanie odbudowany i zagospodarowany.

Budynek jest własnością Skarbu Państwa. Muzeum otrzymało go w użytkowanie od wojewody małopolskiego. W historycznym obiekcie mieściło się będzie zaplecze techniczne dla prac konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci. Uporządkowane zostanie także otoczenie w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu.

Zdaniem wicedyrektora Muzeum Rafała Pióry stworzona w "małych ziemniaczarkach" przestrzeń znacznie ułatwi realizację działań konserwatorskich w byłym Birkenau. "Poprzez zaplecze techniczne prac umiejscowione tak blisko Miejsca Pamięci będziemy w stanie do niezbędnego minimum ograniczyć działania mogące w jakikolwiek sposób ingerować w autentyczny i chroniony teren" - zaznaczył Pióro.

bEEwMGQD

Bartosz Bartyzel poinformował, że prace projektowe zaczną się jeszcze w tym roku. Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe w drugiej połowie 2014 roku.

Murowany budynek tzw. małych ziemniaczarek wzniesiony został w 1943 roku. W czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego (tzw. Kartoffelbunker lub Kartoffellagerhalle). Po wojnie nigdy nie znajdował się pod opieką Muzeum. W 2009 roku w wyniku pożaru zniszczeniu uległ jego dach.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło blisko 1,5 mln osób. (PAP)

bEEwMGQJ

szf/ mrt/

bEEwMGRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)