Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budzanowski: MSP jest za połączeniem Banku Pocztowego z PKO BP

0
Podziel się:

Z punktu widzenia sektora bankowego sensowne jest połączenie Banku
Pocztowego z PKO BP, dlatego Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do zainteresowanych o ponowne
przeanalizowanie tego tematu - poinformował PAP minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Z punktu widzenia sektora bankowego sensowne jest połączenie Banku Pocztowego z PKO BP, dlatego Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do zainteresowanych o ponowne przeanalizowanie tego tematu - poinformował PAP minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

"Z punktu widzenia sektora bankowego bardziej racjonalne jest, by Bank Pocztowy był połączony z PKO BP. To absolutnie zrozumiałe. Stanowisko KNF jest bardzo zbieżne" - powiedział PAP minister Budzanowski.

Minister skarbu ma jednak świadomość, że inne stanowisko ma w tej sprawie Poczta Polska.

"Żeby tego dokonać, trzeba dwojga, a Poczta Polska ma inną koncepcję i nie mogę za nich decydować" - powiedział Budzanowski.

"Poprosiłem jeszcze raz o dogłębne przeanalizowanie, jakie są wszystkie za i przeciw. Natomiast obiektywnie, z punktu widzenia konsolidacji sektora bankowego, jego rozwoju i bezpieczeństwa lepiej, aby dokonać takiej konsolidacji" - dodał.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji skarbu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że jest przeciwny przejęciu Banku Pocztowego przez PKO BP. Jego zdaniem alternatywą jest wykupienie przez Pocztę Polską "na zdrowych zasadach" udziałów w Banku Pocztowym od PKO BP.

Poczta Polska przedstawiła PKO BP ofertę odkupienia mniejszościowego pakietu akcji Banku Pocztowego. Kwestie ceny będą przedmiotem negocjacji. W opinii prezesa Poczty Polskiej Jerzego Jóźkowiaka, spółka ma środki na zabezpieczenie dalszego rozwoju Banku Pocztowego.

Według wcześniejszych informacji PKO BP proponował dokapitalizowanie Banku Pocztowego łącznie o 380 mln zł, z czego PKO BP wyłożyć miał około 290 mln zł. Udział PKO BP w akcjonariacie banku wzrosnąć miałby do 50 proc. z 25 proc. obecnie. PKO BP chciałoby także zmiany statutu Banku Pocztowego i prawa do czterech miejsc w jego radzie nadzorczej. 14 marca odbędzie się NWZ Banku Pocztowego, na którym akcjonariusze mają zdecydować w sprawie oferty PKO BP.

Wcześniejsza oferta PKO BP została w grudniu 2012 roku przez Pocztę Polską również odrzucona. Dotyczyła ona długoletniej umowy o współpracy w zakresie sprzedaży produktów bankowych w placówkach pocztowych pod marką Banku Pocztowego oraz przejęcia przez PKO BP od Poczty około 75 proc. akcji Banku Pocztowego.

PKO BP kontroluje obecnie około 25 proc. akcji Banku Pocztowego.(PAP)

pel/ pr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)