Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Bez zgody z alternatywnym synodem ws. odszkodowań

0
Podziel się:

Państwo bułgarskie nie doszło do porozumienia z tzw. alternatywnym Świętym
Synodem bułgarskiej Cerkwi prawosławnej w kwestii odszkodowań za odebrane im świątynie. W związku z
tą sprawą Bułgaria została skazana w styczniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu
za naruszenie prawa do wolności wyznania.

Państwo bułgarskie nie doszło do porozumienia z tzw. alternatywnym Świętym Synodem bułgarskiej Cerkwi prawosławnej w kwestii odszkodowań za odebrane im świątynie. W związku z tą sprawą Bułgaria została skazana w styczniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za naruszenie prawa do wolności wyznania.

Według wtorkowego wydania dziennika "Trud" Synod żąda od państwa 640 mln euro, a państwo proponuje 9 tys. euro. Termin polubownego porozumienia, który Trybunał dał obu stronom, upłynął 5 września.

Skargę do Trybunału wnieśli: przewodniczący alternatywnego Synodu metropolita Innocenty i sześciu innych należących do tej struktury duchownych.

Synod alternatywny powstał w 1996 roku przez oddzielenie się od bułgarskiej Cerkwi prawosławnej. Jego członkowie domagali się odejścia wybranego w 1971 roku patriarchy Maksyma, zarzucając mu zbytnią uległość wobec władz komunistycznych i powiązania hierarchów ze służbami specjalnymi okresu komunistycznego.

Maksym zyskał jednak poparcie przywódców wszystkich Cerkwi prawosławnych oraz ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. Po śmierci patriarchy alternatywnego Synodu Pimena w 1999 roku i przyjęciu trzy lata później nowej ustawy o wyznaniach, utwierdzającej pozycję oficjalnej Cerkwi prawosławnej, podział uznano za zażegnany, a zwolennicy Pimena wyrazili skruchę.

Zachowali jednak znaczną liczbę cerkwi i monastyrów. W 2003 roku wypędzono ich stamtąd siłą. Do 107 cerkwi i monastyrów wkroczyła policja i wprowadziła tam duchownych należących do oficjalnej Cerkwi.

Działania te stały się powodem skargi Innocentego i jego zwolenników. Obecnie domagają się od państwa, by zapłaciło im za świątynie, których wartość szacują na 640 mln euro. Oddzielnie, jak wyjaśnił adwokat Synodu alternatywnego Łaczezar Popow, duchowni domagają się odszkodowania za poniesione moralne straty w wys. 2,1 mln euro.

Negocjatorzy ze strony państwa zaproponowali odszkodowania w wys. 3 tys. euro dla Innocentego i po 1000 euro dla pozostałych sześciu duchownych. Podkreślili, że jest to przeciętna wysokość odszkodowań orzekanych przez Trybunał w analogicznych sprawach.

Duchowni propozycję państwa odrzucili. Wysokość odszkodowania będzie przedmiotem nowej rozprawy sądowej w Strasburgu.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)