Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Bułgaria dostanie miliony za zamknięcie reaktorów

0
Podziel się

75 mln euro wyniesie odszkodowanie za przedterminowe zamknięcie reaktorów.

Bułgaria dostanie miliony za zamknięcie reaktorów
(Christopher Peterson/CC/Flickr)
bDIHumXV

Bułgaria otrzyma w przyszłym roku od UE 75 mln euro w ramach dodatkowych odszkodowań za przedterminowe zamknięcie starszych reaktorów atomowych w elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - poinformowało radio publiczne, powołując się na europosła Iwajło Kałfina.

W październiku Komisja Europejska zaproponowała przyznanie Bułgarii dodatkowych 300 mln euro do 2013 r., by pomóc jej sprostać gospodarczym skutkom wyłączenia elektrowni atomowej w Kozłoduju. Decyzja o udzieleniu tych środków zapadła w środę.

Pieniądze mają wpłynąć do specjalnego funduszu _ Kozłoduj _, który ma je wykorzystać na demontaż reaktorów, na razie tylko wyłączonych.

bDIHumXX

Przedterminowe wyłączenie czterech z sześciu reaktorów atomowych, uważanych przez UE za niebezpieczne, był jednym z warunków przystąpienia Bułgarii do UE w styczniu 2007 roku. W 2002 roku wyłączono dwa pierwsze reaktory kozłodujskie, dwa następne - 31 grudnia 2006 roku.

Dotychczas Bułgaria otrzymała od KE 550 mln euro odszkodowań. Na początku roku Sofia zwróciła się o udzielenie jej dodatkowych 700 mln euro. Według Bułgarii odszkodowania powinny być porównywalne z kwotami, otrzymanymi z tego powodu przez Słowację oraz Litwę.

bDIHumYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)