Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: EPL: z kryzysem trzeba poradzić sobie już teraz

0
Podziel się:

Kryzys zadłużeniowy, wymagający natychmiastowych rozwiązań, i europejska
polityka spójności znalazły się w centrum uwagi dwudniowego posiedzenia Europejskiej Partii Ludowej
(EPL), największej grupy politycznej w PE, które zakończyło się w piątek w Sofii.

Kryzys zadłużeniowy, wymagający natychmiastowych rozwiązań, i europejska polityka spójności znalazły się w centrum uwagi dwudniowego posiedzenia Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej grupy politycznej w PE, które zakończyło się w piątek w Sofii.

Do Sofii przybyli przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz trzech komisarzy unijnych - Janusz Lewandowski odpowiedzialny za budżet, Jonannes Hahn odpowiadający za politykę regionalną i Kristalina Georgiewa, która zajmuje się m.in. pomocą humanitarną.

"Najważniejszym naszym celem jest przywrócenie sprawności finansowej. Nie można wydawać pieniędzy, które nie istnieją. Jeżeli tych środków nie uzyskamy, później zapłacimy bardzo wysoki rachunek. O tym jednak łatwiej mówić w Bułgarii niż Hiszpanii lub Francji" - podsumował dyskusję na konferencji prasowej przewodniczący frakcji EPL Joseph Daul.

Obawy, że powodem zwłoki w rozwiązaniu kryzysu w strefie euro są zbliżające się wybory w Niemczech i Francji mają podstawy - oświadczył, dodając, że należy działać od razu. "Kryzys finansowy nie będzie czekał do maja przyszłego roku na wybory prezydenckie we Francji. Z nim trzeba sobie poradzić teraz" - podkreślił.

Barroso z kolei zwracał uwagę na konieczność przyjęcia porozumienia o uzdrowieniu finansów unijnych już na szczycie 24 października. Podkreślił, że czasu na przedłużanie dyskusji nie ma.

W ważnej dla Bułgarii kwestii przyłączenia do strefy Schengen Daul kategorycznie powiedział, że nie należy wiązać spełnienia technicznych wymagań o ochronie unijnych granic ze sprawą korupcji. "Walka z korupcją jest sprawą wszystkich 27 członków UE, we wszystkich krajach mają miejsce praktyki, które są niedopuszczalne" - wskazał Daul i dodał, że PE wkrótce przedstawi raport o korupcji we wszystkich państwach członkowskich. Co się tyczy Bułgarii, sprawa korupcji jest bardziej paląca, lecz wymaga przede wszystkim usprawnienia działalności wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Od komisarza Lewandowskiego przedstawiciele władz bułgarskich otrzymali zapewnienie, że środki, które Bułgaria otrzyma w następnej perspektywie finansowej (2014-2020) będą nie niższe niż w latach 2007-2013. Komisarz zastrzegł, że nie może mówić o konkretnych sumach, gdyż negocjacje są w toku.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ksaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)