Notowania

wiadomości
26.08.2012 12:46

Bułgaria: Niedziela najbardziej upalnym dniem tego lata

Niedziela - według krajowego instytutu meteorologii - jest w Bułgarii najgorętszym dniem tegorocznego lata. Temperatura osiągnęła 43 stopnie Celsjusza. Kraj trapią też susza i pożary.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niedziela - według krajowego instytutu meteorologii - jest w Bułgarii najgorętszym dniem tegorocznego lata. Temperatura osiągnęła 43 stopnie Celsjusza. Kraj trapią też susza i pożary.

Rekordowe, sięgające 43 stopni Celsjusza upały odnotowano w Ruse nad Dunajem, Welikim Tyrnowie, Plewen i Łoweczu.

Od godziny 11 do 18 czasu miejscowego (10-17 czasu polskiego) w północnej części Bułgarii, w tym na przejściu granicznym z Rumunią w Ruse, częściowo ograniczono ruch pojazdów towarowych, całkowicie zaś wstrzymano ruch ciężarówek o wadze powyżej 20 ton.

Niski poziom wód Dunaju spowodował praktyczne wstrzymanie żeglugi po rzece.

Upały, którym towarzyszy długotrwała susza, ograniczyły bardzo poważnie zasoby wodne. W 120 miejscowościach, w tym w kilku dużych miastach, wprowadzono ograniczenia w dostawach wody. Zakazano też podlewania ogródków.

W kraju wybucha coraz więcej pożarów. Od pięciu dni strażakom i ochotnikom nie udaje się ugasić czterech dużych pożarów lasów w górach Riła. Od trzech dni płonie też las na północnym wschodzie przy granicy z Serbią.

Szef straży pożarnej Nikołaj Nikołow poinformował na konferencji prasowej w niedzielę, że sytuacja w kraju jest nadzwyczajnie ciężka. Tylko w sobotę ugaszono 267 lokalnych mniejszych pożarów. Podkreślił, że wśród przyczyn dużej liczby pożarów są nie tylko susza i upały, lecz również ludzka nieostrożność i beztroska. Część pożarów jest spowodowana podpaleniami - dodał.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ jo/ son/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz