Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Niższe subwencje dla partii politycznych w budżecie

0
Podziel się:

Obniżenie subwencji dla partii politycznych i 20-procentowy podatek dla
producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przewiduje przyjęty definitywnie w
poniedziałek przez parlament budżet Bułgarii na 2014 rok.

Obniżenie subwencji dla partii politycznych i 20-procentowy podatek dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przewiduje przyjęty definitywnie w poniedziałek przez parlament budżet Bułgarii na 2014 rok.

Pod naciskiem opinii publicznej posłowie rządzącej koalicji Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) i Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) zrzeszającego etnicznych Turków postanowili obniżyć kwotę przeznaczoną na finansowanie partii politycznych. Według pierwotnych zamierzeń obniżka miała wynosić 10 proc.; ostatecznie przyjęto, że wyniesie 8 proc.

W 2014 roku partie polityczne - parlamentarne i pozaparlamentarne - które w ostatnich wyborach otrzymały powyżej 1 proc. oddanych ważnych głosów, dostaną łącznie 35 mln lewów (17,5 mln euro). Zaoszczędzono ok. 4 mln lewów (2 mln euro).

Dotychczas państwowe subsydia wynosiły 12 lewów (6 euro) za każdy oddany głos. Po redukcji partie będą otrzymywać po 11 lewów (5,5 euro) za głos. Zdaniem krajowych komentatorów mimo obniżki subsydia pozostają najwyższe w UE.

W kraju toczy się dyskusja nie tyle o wysokości subsydiów, ile o możliwości ich zniesienia, za czym opowiada się sektor pozarządowy. Według przedstawicieli partii politycznych, zwłaszcza parlamentarnych, zniesienie subwencji doprowadziłoby do zniknięcia przejrzystości w finansowaniu partii.

Ustawę o finansowaniu partii politycznych z budżetu przyjęto w 2006 roku w ramach przygotowań Bułgarii do wejścia do Unii Europejskiej.

Parlament postanowił również wprowadzić 20-procentowy podatek od przychodów z produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Jako argument podano, że przy przyjęciu w 2008 roku ustawy o stymulowaniu rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych jej producentom dano zbyt hojne ulgi. Państwo zobowiązało się wówczas kupować tę energię po ponad 10-krotnie wyższych cenach w porównaniu z produkcją państwowej elektrowni atomowej w Kozłoduju i kompleksu energetycznego Marica Iztok. Zdaniem resortu gospodarki i energetyki podnosi to cenę krajowego miksu energetycznego i odbija się na konsumentach.

W przyjętym budżecie przewidywany jest 1,8-procentowy wzrost gospodarczy, 1,8-procentowa inflacja i 1,8-procentowy deficyt budżetowy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)