Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Parlament za sądem dla przestępców z kręgu władz

0
Podziel się:

Parlament bułgarski przegłosował w czwartek nowelizację kodeksu postępowania
karnego, co umożliwi powołanie specjalnego sądu, który ma się zajmować sprawami przestępczości
zorganizowanej i przestępstw gospodarczych popełnianych przez przedstawicieli władz.

Parlament bułgarski przegłosował w czwartek nowelizację kodeksu postępowania karnego, co umożliwi powołanie specjalnego sądu, który ma się zajmować sprawami przestępczości zorganizowanej i przestępstw gospodarczych popełnianych przez przedstawicieli władz.

Utworzenie takiego sądu zaproponował wiosną br. wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow. Uzyskał poparcie premiera. Według Cwetanowa taki trybunał, rozpatrujący sprawy dotyczące przestępczości zorganizowanej i korupcji na wysokich szczeblach władzy, ma przyczynić się do przyspieszenia procesów i podniesienia efektywności systemu sądowniczego.

Sąd specjalny powstanie dzięki nowelizacji kodeksu postępowania karnego, którą przyjęto w czwartek w pierwszym czytaniu głosami rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) i nacjonalistycznej partii Ataka. By nowelizacja weszła w życie, konieczne jest drugie czytanie i podpis prezydenta.

Nowy sąd ma się zajmować sprawami o porwania, przetrzymywanie zakładników, przemyt ludzi, pranie brudnych pieniędzy, tworzenie grup przestępczych i udział w nich. W gestii sądu będą również sprawy dotyczące kradzieży, nadużyć stanowiska służbowego, oszustw, korupcji i niegospodarności, gdy czynów tych dopuścili się przedstawiciele władzy wykonawczej, sądowniczej, ustawodawczej lub władz lokalnych.

Przeciwna powołaniu sądu specjalnego była w parlamencie opozycyjna lewica oraz turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód, a także centroprawicowa Niebieska Koalicja.

Według Ekateriny Michajłowej z Niebieskiej Koalicji nowelizacja jest sprzeczna z konstytucją. Ta znana prawniczka tłumaczy, że sądy specjalne rozpatrują ściśle określone przestępstwa bez względu na status sprawców.

Poseł lewicy Luben Kornezow porównał przyszły sąd do nadzwyczajnych trybunałów z okresu dojścia do władzy komunistów w roku 1944; wydawały one wyroki kierując się względami politycznymi, a nie prawnymi. Zdaniem parlamentarzysty taki sąd może stać się narzędziem do zwalczania przeciwników politycznych. Przeciwko utworzeniu takiego sądu wypowiadają się też kręgi prawnicze.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)