Notowania

bułgaria
31.03.2011 14:05

Bułgaria pod obstrzałem. Za przemoc

Przemoc policyjna to główny problem z przestrzeganiem praw człowieka w Bułgarii

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Brook/CC/Flickr)

Przemoc policyjna i nadużywanie podsłuchu, prowadzące do zbyt daleko idącej ingerencji w życie osobiste obywateli to główne problemy z przestrzeganiem praw człowieka w Bułgarii w 2010 roku - podał w raporcie Bułgarski Komitet Helsiński.

Według autorów dokumentu oceniającego sytuację w 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka m.in. ośmiokrotnie skazał Bułgarię za przemoc policyjną; cztery przypadki dotyczą zabójstwa.

W uzasadnieniach tych wyroków stwierdza się, że Bułgaria powinna zmienić ustawę o MSW, zezwalającą policji na użycie broni nawet w warunkach, gdy podejrzani nie stanowią zagrożenia - stwierdziła wiceprzewodnicząca BHK, Maria Ilijewa. Według niej policja nie ma strategii, jak minimalizować zagrożenie życia obywateli podczas operacji policyjnych.

_ Nadużywanie siły, środków pomocniczych i broni palnej przez policję było także w 2010 roku poważnym problemem w Bułgarii _ - stwierdza się w raporcie. _ W kampanii przeciwko przestępczości zorganizowanej i korupcji siły porządkowe niejednokrotnie naruszały prawo stosując tortury, poniżając podejrzanych o dokonanie przestępstwa. W pierwszej połowie 2010 r. podczas aresztowań organy MSW często filmowały zatrzymanych na podłodze, na pół rozebranych, w kajdankach i przekazywały nagrania mediom, które bardzo chętnie je rozpowszechniały _ - piszą autorzy raportu.

W 2010 roku nastąpiło pogorszenie sytuacji w podstawowych dziedzinach praw człowieka, z wyjątkiem praw dzieci - konkluduje raport. Główne problemy to zbyt szerokie, trzykrotnie częstsze w porównaniu z 2009 r. stosowanie podsłuchu, pogardliwy stosunek państwa do Komisji Obrony przeciw Dyskryminacji, łamanie religijnych praw muzułmanów oraz systematyczne próby naruszenia niezawisłości sądów.

Szef BKH Krasymir Kynew powiedział, że _ ataki wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Cwetana Cwetanowa na poszczególnych sędziów _ to ingerencja w pracę niezależnego systemu sądowniczego.

Zamachem na prawa oskarżonych jest także - według dokumentu - przyjęta w minionym roku nowelizacja ustawy o władzy sądowniczej, na podstawie której można wydać wyrok skazujący opierając się na danych z podsłuchu i zeznaniach anonimowego świadka.

_ - Mam nadzieję że sędziowie nie będą wykorzystywać tych możliwości, które narażą Bułgarię na wyroki skazujące w Strasburgu _ - podkreślił Kynew.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t135977.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wszyscy;zakladnicy;z;banku;w;bulgarii;wolni,33,0,799777.html) Wszyscy zakładnicy z banku w Bułgarii wolni Uzbrojony bandyta zabarykadował się w oddziale Inwestbanku wczoraj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t84750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;protestuja;producenci;tytoniu,173,0,762541.html) W Bułgarii protestują producenci tytoniu Domagają się oni zapłacenia za wyprodukowany tytoń. Doszło do starć z policją.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz