Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria potwierdza gotowość kupowania gazu z Turkmenistanu

0
Podziel się:

Prezydent Georgi Pyrwanow potwierdził w czwartek gotowość Bułgarii do
kupowania turkmeńskiego gazu ziemnego.

Prezydent Georgi Pyrwanow potwierdził w czwartek gotowość Bułgarii do kupowania turkmeńskiego gazu ziemnego.

Na konferencji prasowej ze swoim turkmeńskim odpowiednikiem Kurbankułym Berdymuchammedowem Pyrwanow powiedział, że Bułgaria "jest gotowa kupić 2,5 mld metrów sześciennych gazu od Turkmenistanu".

"Oczywiście, istnieje sprawa tras, którymi gaz dotrze do nas i które mają być zagwarantowane dzięki udziałowi wielu państw. Ważne jest jednak, że droga do aktywizacji współpracy z Turkmenistanem, w tym w dziedzinie energetyki, jest otwarta" - stwierdził Pyrwanow.

Berdymuchammedow potwierdził gotowość do transakcji i podkreślił, że Bułgaria jest ważnym krajem na drodze turkmeńskiego gazu do odbiorców europejskich.

Turkmenistan obecnie sprzedaje gaz Rosji, jest jednak zainteresowany również rynkami europejskimi i jednym ze sposobów osiągnięcie tego celu jest dostarczenie surowca do gazociągu Nabucco.

Po raz pierwszy o tej dostawie Pyrwanow mówił w grudniu 2008 roku podczas wizyty w Turkmenistanie. Nie poinformował o terminie, w którym transakcja może dojść do skutku, ani o cenie, lecz wymienił projekt Nabucco, rozpatrywany jako alternatywę dla rosyjskich dostaw gazu.

Kilka tygodni temu szef bułgarskiej państwowej spółki Bułgargaz Dimityr Gogow również powiedział, że Bułgaria kupi gaz z Turkmenistanu. Jak wyjaśnił, po wygaśnięciu umowy na dostawy gazu rosyjskiego w latach 2010-2012 spółka będzie szukała sposobów dywersyfikacji źródeł dostaw poprzez wykorzystanie zasobów z Azji Środkowej. Obecnie 95 proc. niezbędnego dla gospodarki gazu Bułgaria otrzymuje z Rosji.

11 lipca b.r. Turkmenistan zgodził się zapewnić Turcji gaz dla realizacji projektu Nabucco, a dwa dni później cztery państwa unijne: Bułgaria, Austria, Rumunia i Węgry podpisały w Ankarze porozumienie w sprawie projektowanego gazociągu Nabucco.

Rurociąg Nabucco, o planowanej długości 3,3 tys. kilometrów, zaopatrywałby UE w gaz pochodzący z regionu Morza Kaspijskiego.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)