Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Premiera dzieł wybranych Korczaka na Uniwersytecie Sofijskim

0
Podziel się:

Zbiór dzieł wybranych Janusza Korczaka przedstawiono w poniedziałek na
Uniwersytecie Sofijskim podczas konferencji poświęconej temu wybitnemu polskiemu lekarzowi i
pedagogowi. Jego prace zebrane zostały w jednym tomie.

Zbiór dzieł wybranych Janusza Korczaka przedstawiono w poniedziałek na Uniwersytecie Sofijskim podczas konferencji poświęconej temu wybitnemu polskiemu lekarzowi i pedagogowi. Jego prace zebrane zostały w jednym tomie.

Bułgarskim czytelnikom udostępnione zostały takie prace Korczaka jak "Prawo dziecka do szacunku", "Jak kochać dziecko" oraz jego pamiętniki. Ich tłumaczenie na język bułgarski to zasługa Błagowesty Lingorskiej i Prawdy Spasowej. Książka ukazała się m.in. dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Sofii.

W trwającym obecnie Roku Korczakowskim Instytut Polski przyczynił się również do wydania w Bułgarii nowego przekładu "Króla Maciusia Pierwszego".

Konferencja naukowa "Ochrona praw wrażliwych dzieci", która odbyła się w poniedziałek na Uniwersytecie Sofijskim, zakończyła w Bułgarii obchody ogłoszonego przez polski Sejm Roku Korczakowskiego. Towarzyszyły im liczne imprezy, m.in. wielokrotne pokazy filmu Andrzeja Wajdy "Korczak" czy spektakle w teatrze Uniwersytetu Sofijskiego oparte na dziełach pedagoga.

"Smutne jest, że myśl Korczaka, iż dziecko jest człowiekiem, dzisiaj wciąż nie jest tak oczywista" - powiedział na konferencji ambasador RP Leszek Hensel, podkreślając znaczenie dzieł Korczaka.

"Podejście Janusza Korczaka do dziecka to najważniejsze, czego powinniśmy się nauczyć w swojej pracy" - podkreślił prezes bułgarskiej Agencji ds. Ochrony Dzieci, Kalin Kamenow. "Naszym największym wrogiem jest biurokracja i administracyjne podejście do problemów dzieci, zarówno tych dorastających we wciąż istniejących sierocińcach, jak i tych w zagrożonych rodzinach" - powiedział.

"Przykład polskiego ustawodawstwa gwarantującego prawa dzieci, przedstawiony na konferencji przez rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, jest godny pozazdroszczenia i naśladowania" - ocenił Kamenow. Według niego przed bułgarskim systemem ochrony praw dzieci nadal stoi wiele wyzwań.

W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka: 70. rocznica jego śmierci w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie.

Korczak (właśc. Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). W 1905 roku uzyskał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w szpitalu. W 1912 roku został dyrektorem Domu Sierot. To w nim stworzył oryginalny program wychowawczy, w którym sięgnął po nowe środki wychowawcze, takie jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński, gazetka szkolna i specjalne dyżury.

Wybitny pedagog i prekursor walki o prawa dziecka zginął w 1942 roku w obozie zagłady w Treblince razem z wychowankami prowadzonego przez siebie Domu Sierot.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ akl/ ap/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)