Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Uroczyste obchody 40. rocznicy intronizacji patriarchy Maksima

0
Podziel się:

Uroczyste obchody 40. rocznicy intronizacji patriarchy bułgarskiej cerkwi
prawosławnej Maksima odbyły się w niedzielę w Sofii z udziałem przedstawicieli wszystkich
prawosławnych cerkwi.

Uroczyste obchody 40. rocznicy intronizacji patriarchy bułgarskiej cerkwi prawosławnej Maksima odbyły się w niedzielę w Sofii z udziałem przedstawicieli wszystkich prawosławnych cerkwi.

Mszę w sofijskiej katedrze (soborze) św. Aleksandra Newskiego celebrował sam 96-letni patriarcha, chrześcijański przywódca duchowy o najdłuższym stażu.

Na mszę przybyli prezydent Georgi Pyrwanow, szefowa parlamentu Cecka Caczewa, ambasador Rosji Jurij Isakow. Modlitwę w intencji Maksima odmówił były car i premier Symeon Sakskoburggotski.

W orędziu Świętego Synodu metropolici bułgarskiej Cerkwi prawosławnej wyrazili wdzięczność patriarsze za to, że potrafił kierować nią w trudnych czasach i przezwyciężyć rozłam, zagrażający jedności bułgarskiego prawosławia w latach 90.

Rozłam był najcięższym wyzwaniem dla patriarchy Maksima. Doszło do niego na początku lat 90., kiedy grupa przeciwników patriarchy zakwestionowała jego wybór i zwołała alternatywny Synod na czele z metropolitą Pimenem, który w 1971 roku był rywalem Maksima. Argumentem przeciwników Maksima był fakt, że trzy miesiące przed powołaniem go, kierownictwo komunistycznej partii w specjalnym dokumencie wskazało na niego jako na przyszłą głowę Cerkwi, a delegaci soboru, który 4 lipca 1971 roku powierzył mu kierowanie Cerkwią, nie byli wybierani przez duchowieństwo, lecz mianowani przez władzę.

Do przeciwników Maksima w połowie lat 90. dołączyła około jedna trzecia duchownych. Rozłam przezwyciężono po śmierci Pimena w 1999 roku, m.in. dzięki pośrednictwu patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja i ówczesnego rosyjskiego patriarchy Aleksieja II.

Jednak według obserwatorów w Sofii mimo przezwyciężenia rozłamu cień uległości wobec władzy komunistycznej nadal ciąży nad Maksimem i większością starszych członków Świętego Synodu i nadweręża autorytet Cerkwi prawosławnej w społeczeństwie.

Ciężkie dla hierarchów mogą okazać się zapowiedziane na listopad wyniki lustracji wyższego kleru bułgarskiej Cerkwi prawosławnej. Ma być to pierwsze oficjalne ogłoszenie przez specjalną komisję, badającą archiwa SB, ewentualnych powiązań wyższego kleru ze służbami specjalnymi okresu komunistycznego. Dotychczas na temat takich powiązań pojawiały się niepotwierdzone oficjalnie informacje.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)