Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria: W rocznicę Solidarności wystawa w Instytucie Polskim

0
Podziel się

Liczni przyjaciele Polski, intelektualiści, dyplomaci zebrali się w
poniedziałek w Instytucie Polskim w Sofii na wystawie "10 lat, 10 miesięcy, 10 tygodni, 10 dni",
poświęconej 30. rocznicy powstania Solidarności.

bEiPSddx

Liczni przyjaciele Polski, intelektualiści, dyplomaci zebrali się w poniedziałek w Instytucie Polskim w Sofii na wystawie "10 lat, 10 miesięcy, 10 tygodni, 10 dni", poświęconej 30. rocznicy powstania Solidarności.

Wśród gości był także przewodniczący centrali związkowej "Podkrepa" Konstantin Trenczew, który podkreślił w rozmowie z PAP, że Solidarność była wzorem dla opozycji bułgarskiej przy tworzeniu niezależnych struktur związkowych w końcu lat 80. ubiegłego wieku.

Autorką pomysłu wystawy jest Małgorzata Mularczyk z Europejskiego Centrum Solidarności. Kilkadziesiąt zdjęć pokazuje w sposób symboliczny upadek reżimów komunistycznych w państwach Europy Środkowowschodniej, opisując najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat w poszczególnych krajach dążących do suwerenności, m.in. w dawnej Czechosłowacji, na Węgrzech, w NRD, Mołdawii.

bEiPSddz

Nazwa wystawy nawiązuje do faktu, że na początku była polska Solidarność, która w sierpniu roku 1980 dokonała pierwszego wyłomu w "żelaznej kurtynie" i potrzeba było kolejnych 10 lat, by wystąpienia zaczęły się także w innych państwach Europy Wschodniej, wywołując efekt domina nie do powstrzymania - podkreśliła autorka pomysłu wystawy podczas jej otwarcia.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mmp/ mc/ gma/

bEiPSdea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)