Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bułgaria
08.06.2008 13:45

Bułgaria wybuduje elektrownię atomową

Rosja zobowiązała się finansować jej budowę i przyjmować zużyte paliwo jądrowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Rosja zobowiązała się finansować budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej - w Belene nad Dunajem - i przyjmować zużyte paliwo jądrowe - poinformował bułgarski minister gospodarki i energetyki Petyr Dymitrow.

Minister, który uczestniczy w forum gospodarczym w Petersburgu, powiedział, że te zapewnienia padły podczas jego rozmów z członkami rządu rosyjskiego. W wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego Dymitrow zapewnił, że _ problemów z finansowaniem elektrowni nie będzie _.

Moskwa - _ zdecydowanie potwierdziła, że sfinansuje ze swojego budżetu elektrownię w Belene _ - podkreślił.

W ubiegły czwartek bułgarska spółka elektryczna NEK podpisała z francuskim bankiem BNP-Paribas umowę o zarządzaniu środkami inwestorów zainteresowanych budową elektrowni. Porozumieniu próbowali zapobiec europejscy obrońcy środowiska, przede wszystkim Greenpeace.

Budowę zrealizuje rosyjski inwestor Atomstrojeksport, który w 2006 r. wygrał ogłoszony przez rząd bułgarski przetarg. Jego partnerami będą niemiecki Siemens i francuska Areva. Kontrakt z Rosjanami wartości 3,97 mld euro podpisano w styczniu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Władimira Putina w Sofii.

Decyzja o budowie drugiej elektrowni zapadła w związku z koniecznością stopniowego zamknięcia w 2002 i 2006 r. czterech starszych reaktorów elektrowni w Kozłoduju, do czego Bułgaria zobowiązała się w trakcie negocjacji członkowskich z Unią Europejską.

Elektrownia w Belene będzie miała dwa reaktory o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy powinien zacząć działać w 2013 r., drugi - w 2014. Koszt produkcji kWh prądu w elektrowni wyniesie 3,6-3,7 eurocenta.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: bułgaria, elektrownia atomowa, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz