Notowania

Bułgaria znów ma kłopoty z unijnymi pieniędzmi

Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć stwierdził naruszenia w realizacji środków z programu SAPARD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć OLAF stwierdził w Bułgarii kolejne masowe naruszenia w realizacji środków z programu SAPARD - poinformował w piątek dziennik _ Sega _.

Ze sprawdzonych w ostatnich trzech miesiącach 71 projektów w przemyśle spożywczym w 64 przypadkach urzędnicy bułgarscy zaaprobowali nierealistycznie wygórowane ceny maszyn na podstawie sfałszowanych dokumentów - stwierdzili eksperci OLAF. Nie przeprowadzono wymaganych przetargów na dostawy sprzętu z co najmniej trzema uczestnikami.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że na podstawie sygnału od OLAF wstrzymano finansowanie z budżetu państwa projektów o wartości 39 mln lewów (19,5 mln euro). Po zamrożeniu finansowania przez UE w lipcu 2008 roku rząd bułgarski zaczął finansować część projektów z nadwyżki budżetowej, licząc na odmrożenie środków unijnych. Obecnie MF obawia się, że środki unijne zostaną bezpowrotnie stracone.

ZOBACZ TAKŻE:
Korupcja w UE. Bułgaria liderem
Z listu, skierowanego 10 stycznia przez OLAF do wicepremier Megleny Pługcziewej, odpowiadającej za realizacji środków unijnych, wynika, że malwersacje trwają. W liście stwierdza się również, że OLAF przekazał bułgarskim władzom sądowym wszystkie informacje o swoich ustaleniach, licząc, że prokuratura krajowa przystąpi do własnego dochodzenia.

W ostatnich miesiącach wydano dwa wyroki skazujące za sprzeniewierzenie pieniędzy unijnych. Obecnie Bułgaria zwraca się do UE o finansowanie kilku dużych projektów w infrastrukturze energetycznej celem uniezależnienia się od rosyjskich dostaw gazu ziemnego, wstrzymanych 12 dni temu. Według ministra gospodarki i energetyki Petyra Dymitrowa chodzi o 900 mln euro.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz