Notowania

wiadomości
15.03.2012 15:24

Bułgaria: Znowelizowana ustawa reguluje hazard w internecie

Bułgarski parlament znowelizował w czwartek ustawę o hazardzie, wprowadzając regulacje dotyczące gier w internecie. Według opozycji nowelizacja otwiera drzwi do kontroli internetu, upoważniając providerów do śledzenia aktywności w sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bułgarski parlament znowelizował w czwartek ustawę o hazardzie, wprowadzając regulacje dotyczące gier w internecie. Według opozycji nowelizacja otwiera drzwi do kontroli internetu, upoważniając providerów do śledzenia aktywności w sieci.

Organizatorzy internetowych gier hazardowych powinni mieć licencję i łączność online z krajową agencją podatkową. Strony nieposiadające licencji będą blokowane. "Czarną listę" nielegalnych stron ma opracowywać państwowa komisja ds. hazardu.

Ustawa przewiduje śledzenie aktywności w internecie w celu uniemożliwienia prób wejścia na nielegalne strony hazardowe. W pierwotnym wariancie ustawy kontrolę miała prowadzić służba do walki z przestępczością zorganizowaną. Ostatecznie jednak zadecydowano, że zostanie ona powierzona providerom.

Przeciwna proponowanym zmianom w ustawie była opozycja, argumentująca, że praktycznie zezwalają one na kontrolę aktywności w internecie. Próby wprowadzenia takiej kontroli, przewidziane w innych projektach ustaw, kilkakrotnie odrzucano w ostatnich latach.

"Zaaprobowanie takiej kontroli jest nie do przyjęcia. Wprowadza się cenzurę w internecie. Dostawcom usług internetowych praktycznie zezwala się na śledzenie wszelkiej aktywności. Ustawa nie daje gwarancji, że kontrolowany będzie wyłącznie dostęp do stron z hazardem. Nie sprecyzowano, komu te informacje będą przekazywane. Skoro chodzi o hazard, dotrą one MSW" - powiedział poseł lewicy Anton Kutew.

Według niego rządząca centroprawicowa partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) tylnymi drzwiami wprowadza rozwiązania, zawarte w kontrowersyjnej umowie handlowej ACTA dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi. "Wywalczyliśmy wycofanie się z ACTA, teraz mamy te same rozwiązania w ustawie o hazardzie" - oświadczył.

Znowelizowana ustawa wprowadza pewne ograniczenia do bardzo liberalnego ustawodawstwa bułgarskiego w dziedzinie hazardu. Zakazuje m.in. otwierania kasyn i salonów gier w domach mieszkalnych oraz w budynkach należących do skarbu państwa i gmin. Lokale te mają być oddalone co najmniej o 300 metrów od szkół, a minimalną liczbę ustawionych w nich automatów do gier podniesiono z 20 do 50.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz