Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgarzy nie chcą łupków. Wyszli na ulice

0
Podziel się

W kilku miastach Bułgarii odbyły się protesty z udziałem kilkuset
osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego.

Bułgarzy nie chcą łupków. Wyszli na ulice
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bEgKCWTF

W kilku miastach Bułgarii odbyły się protesty z udziałem kilkuset osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego, które niedługo mają się zacząć w północno-wschodniej części kraju - poinformowało radio publiczne w Sofii.

Około 600 osób, zorganizowanych przez komitety społeczne i Partię Zielonych, przeszło ulicami Warny i wręczyło przedstawicielom miejscowych władz petycję z żądaniem ogłoszenia moratorium na poszukiwania, a później całkowitego ich zakazu. Protesty odbyły się również w Dobriczu, niedaleko którego zostaną przeprowadzone pierwsze badania złoża, a także w Sofii przed siedzibą rządu.

Przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego przeprowadzili w ostatnich dwóch miesiącach kilka flash mobów w Sofii. Organizowali się w internecie, gdzie ich grupa liczy ponad 20 tys. osób. Obecnie zebrali się z plakatami: _ Nie - gazowi łupkowemu, tak - czystej Bułgarii _, _ Nie zezwalajmy na zanieczyszczenie wody i pól _.

bEgKCWTH

_ - Połowa pszenicy, kukurydzy i słonecznika, zasoby wodne dla jednej czwartej kraju znajdują się na zagrożonym przez badania obszarze. Nie chcemy ich zagrożenia _ - powiedziała w radiu uczestniczka protestu z Dobricza.

Partia Zielonych domaga się, by jednocześnie z wyborami prezydenckimi i samorządowymi, które odbędą się 23 i 30 października, w regionach, gdzie mają rozpocząć się poszukiwania, przeprowadzono w ich sprawie referenda.

W czerwcu Bułgaria podpisała z amerykańskim koncernem naftowym Chevron 5-letnią umowę na poszukiwania gazu łupkowego. Według wstępnych ocen spółki, zasoby tego surowca w Bułgarii mogą wynosić od 300 mld do 1000 mld metrów sześciennych.

Partia Zielonych poinformowała, że przed Chevronem bez rozgłosu koncesję na poszukiwania otrzymała bułgarsko-rosyjska spółka Rosgeokom. Jej projekt znajduje się w bardziej zaawansowanym stadium; jak uprzedzają ekolodzy, sprzęt jest już rozmieszczony i niedługo mają się rozpocząć badania złoża.

bEgKCWTN
Czytaj więcej o gazie łupkowym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;tez;ma;gaz;lupkowy,249,0,670713.html) Bułgaria też ma gaz łupkowy Badania mówią nawet o 300 miliardach metrów. Wydobyć można 56 miliardów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwieksze;zloza;gazu;w;europie;sa;w;polsce,231,0,861159.html) Największe złoża gazu w Europie są w Polsce? Kilkanaście światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach nawet 120 próbnych odwiertów, by to sprawdzić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zablokuje;polski;gaz;lupkowy,137,0,834441.html) Rosja zablokuje polski gaz łupkowy? Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie.
bEgKCWUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)