Notowania

wiadomości
18.09.2012 13:53

Bundestag prowadzi nabór na stypendia parlamentarne

Do środy przedstawiciele niemieckiego Bundestagu prowadzą w Warszawie nabór do programu Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Bundestagu (IPS). Warunki uczestnictwa to: wiek poniżej 30 lat, bardzo dobra znajomość niemieckiego i wykształcenie uniwersyteckie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do środy przedstawiciele niemieckiego Bundestagu prowadzą w Warszawie nabór do programu Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Bundestagu (IPS). Warunki uczestnictwa to: wiek poniżej 30 lat, bardzo dobra znajomość niemieckiego i wykształcenie uniwersyteckie.

Ambasada Niemiec w Warszawie poinformowała we wtorek PAP, że delegacja Bundestagu z deputowanym Alexandrem Ulrichem na czele prowadzi od poniedziałku rozmowy kwalifikacyjne do programu IPS. Środa jest ostatnim dniem, kiedy chętni mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w nim.

Ponadto niemiecka delegacja spotka się w Warszawie z przedstawicielami polskiej polityki, gospodarki i oświaty. We wtorek będzie rozmawiać z wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem. Przewidziano też spotkanie z byłymi stypendystami programu, by podtrzymać nawiązane już kontakty.

Program Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego jest przeznaczony dla osób, które w chwili rozpoczęcia uczestnictwa w nim mają poniżej 30 lat. Jak podano na stronie internetowej Bundestagu, chodzi o młode osoby z USA, Francji, Izraela oraz Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Europy, które są zainteresowane polityką oraz chcą odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu demokratycznej przyszłości swojego kraju.

Jak informuje ambasada, program rozpocznie się 1 marca 2013 r. i potrwa do 31 lipca 2013 roku. Przez pięć miesięcy w sumie 120 stypendystów z 28 państw będzie mogło poznać system parlamentarny Niemiec w ramach stypendium finansowanego w całości przez Bundestag. Pokryje on też koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia i ubezpieczenia oraz miesięcznego stypendium w wysokości 450 euro.

Celem programu jest przyjrzenie się z bliska procedurom politycznym i demokratycznym procesom decyzyjnym. Stypendyści będą pracować w biurze jednego z deputowanych do Bundestagu i równocześnie zostaną zapisani na jeden z berlińskich uniwersytetów, gdzie będą mogli uczestniczyć w wykładach i zajęciach akademickich.

Program został objęty patronatem przewodniczącego Bundestagu i jest realizowany we współpracy z trzema berlińskimi uniwersytetami: Freie Universitaet Berlin, Humboldt-Universitaet Berlin i Technische Universitaet Berlin.

Bliższe informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej: www.bundestag.de/ips.

Co roku od grudnia w ambasadzie Niemiec w Warszawie wykładane są formularze dokumentów aplikacyjnych dla osób pragnących uczestniczyć w programie staży parlamentarnych. (PAP)

mzk/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz