Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Burmistrz Zakopanego: Obligacje mogą sfinansować wykup PKL

0
Podziel się:

Pomysł emisji obligacji, mających sfinansować wykupienie akcji Polskich
Kolei Linowych (PKL), przedstawi burmistrz Zakopanego w najbliższy piątek podczas sesji rady
miasta.

Pomysł emisji obligacji, mających sfinansować wykupienie akcji Polskich Kolei Linowych (PKL), przedstawi burmistrz Zakopanego w najbliższy piątek podczas sesji rady miasta.

"Rozważamy możliwość emisji obligacji na wykup PKL i konsultujemy to z wszystkimi, którzy to robią profesjonalnie oraz korzystamy z doświadczeń innych samorządów. Po pierwszych konsultacjach z ekspertami wiemy, że jest to realne" - powiedział w poniedziałek PAP, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Zdaniem Majchra, emisją obligacji powinna zająć się samodzielna firma, która mogłyby zaciągnąć zobowiązania np. pod zastaw poszczególnych wyciągów. Obligacje takie mógłby kupić każdy i później sprzedać je z zyskiem. Zdaniem Majchra, w Zakopanem jest wiele osób chętnych do nabycia takich obligacji.

Przewodniczący komisji ekonomiki rady Zakopanego, Maciej Rzadkowski uważa, że emisja obligacji na zakup PKL to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie obciąży to budżetu gminy.

Pomysłodawcą emisji obligacji mających sfinansować wykup akcji PKL jest były zakopiański radny, Dariusz Galica.

Obiekty PKL usytuowane są na terenie sześciu gmin z południa Polski: Zakopanego, Kościeliska, Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Czernichowa i Zawoi. W październiku b.r. cztery gminy z wyjątkiem Zakopanego i Kościeliska podpisały ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts list intencyjny w sprawie zawarcia publiczno-prywatnego konsorcjum zainteresowanego zakupem akcji.

Obecnie przygotowywany jest prospekt emisyjny PKL SA; 100 proc. akcji ma być sprzedane w ofercie publicznej. Sfinalizowanie transakcji ma nastąpić w 2012 r. Na razie nie jest znana wartość spółki. Jak nieoficjalnie dowiedział się PAP, wartość PKL może zostać wyceniona na kwotę od 300 do 500 mln. zł.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r.; są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi. (PAP)

szb/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)