Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
13.06.2008 06:12

Bush broni Guantanamo

Sąd Najwyższy dał więźniom z Guantanamo możliwość odwoływania się do sądów cywilnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Prezydent George W. Bush nie zgadza się z decyzją amerykańskiego Sądu Najwyższego, który orzekł, że więźniowie z Guantanamo mogą odwoływać się do sądów cywilnych w USA.

Bush zapewnił, że zastosuje się do decyzji sądu, ale zasugerował, że może być teraz potrzebne nowe prawo, żeby zapewnić bezpieczeństwo Amerykanom. Komentując orzeczenie Bush powiedział, że Sąd Najwyższy jest bardzo podzielony. - _ Zgadzam się z tymi, którzy się nie zgadzają z tą decyzją _ - podkreślił. - Ale _ zastosujemy się do decyzji sądu _.

Prezydent zapowiedział, że jego administracja przestudiuje orzeczenie Sądu Najwyższego, by ustalić, czy może być potrzebne dodatkowe prawo, _ abyśmy mogli bezpiecznie powiedzieć narodowi amerykańskiemu: Czynimy wszystko, co w naszej mocy, żeby was chronić _.

Sąd Najwyższy USA orzekł w czwartek stosunkiem głosów 5-4, że zgodnie z konstytucją więźniowie Guantanamo mają prawo odwoływać się do amerykańskich sądów cywilnych.

Ustawę pozbawiającą przetrzymywanych w Guantanamo podejrzanych o terroryzm możliwości dochodzenia swoich praw przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przeforsowała w 2006 roku administracja Busha.

Na podstawie ustawy o specjalnych trybunałach wojskowych, powołanych do sądzenia oskarżonych o terroryzm, tylko więźniowie, którym postawi się formalne zarzuty i którym wytoczy się proces, mieli dotąd prawo kwestionowania dowodów swej winy.

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz