Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bush ma nadzieję, że porozumienie z Irakiem zostanie przyjęte

0
Podziel się:

Prezydent Stanów Zjednoczonych
George Bush powiedział w środę, że jego administracja analizuje
zmiany w umowie dotyczącej statusu amerykańskich żołnierzy w Iraku
i ma nadzieję, że porozumienie to zostanie przyjęte.

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush powiedział w środę, że jego administracja analizuje zmiany w umowie dotyczącej statusu amerykańskich żołnierzy w Iraku i ma nadzieję, że porozumienie to zostanie przyjęte.

"Otrzymaliśmy w środę poprawki od irackiego rządu, analizujemy je, po prostu chcemy być pomocni i konstruktywni, nie podważając podstawowych zasad. Mam nadzieję i jestem przeświadczony, że umowa dotycząca statusu armii zostanie przyjęta" - oświadczył amerykański prezydent.

Również w środę w Białym Domu podczas spotkania z prezydentem kurdyjskiego regionu autonomicznego w Iraku Masudem Barzanim Bush powiedział, że jest otwarty na dyskusje na temat zaproponowanych zmian.

Irakijczycy przedstawili cztery poprawki do umowy, w tym jedną dotyczącą sądownictwa, która będzie trudna do przyjęcia dla Amerykanów.

W środę rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh powiedział, że jedna z poprawek do umowy z Amerykanami zakaże im atakowania z terytorium Iraku sąsiednich krajów.

Rząd iracki uzgodnił w ubiegłym tygodniu, że wystąpi o wprowadzenie zmian w projekcie paktu, który ma stworzyć podstawy prawne obecności wojsk USA w Iraku do 2011 roku. Porozumienie musi być zaakceptowane przez iracki parlament do końca tego roku, kiedy wygasa obecny mandat ONZ.

Projekt paktu bezpieczeństwa zakłada, że amerykańcy żołnierze opuszczą Irak do 2011 roku, chyba że Bagdad poprosi, by zostali. Irackie władze będą mogły również sądzić amerykańskich żołnierzy za przestępstwa popełnione po służbie. (PAP)

keb/ mc/

5827 5619 5536

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)