Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek: Komorowski będzie prezydentem zgody

0
Podziel się:

- Jest to ważne ze względu na naszą prezydencję w UE - oświadczył Jerzy Buzek.

Buzek: Komorowski będzie prezydentem zgody
(ec.europa.eu)

*_ - Bronisław Komorowski będzie prezydentem pewnym i wiarygodnym reprezentantem Polski _ - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (na zdjęciu),komentując ogłoszone przez PKW oficjalne wyniki wyborów prezydenckich.Z Europy płyną gratulacje dla nowego prezydenta elekta. *

aktualizacja 18:28

Buzek podkreślił, że Komorowski będzie gwarantował dobrą współpracę z rządem, co jest niezbędne w kontekście nadchodzącego przewodnictwa Polski w UE w drugiej połowie 2011 r. _ - Ta współpraca będzie niezbędna, aby ta prezydencja była sukcesem Polski oraz Unii Europejskiej _ - dodał.

Zwycięstwo Komorowskiego przewodniczący PE uznał za jego _ wielki i zasłużony sukces _. _ Znam Bronisława Komorowskiego od wielu lat. Współpracowaliśmy blisko w polskim rządzie. Bardzo wysoko oceniam jego dotychczasowe doświadczenie i kwalifikacje do pełnienia najważniejszych stanowisk w państwie _ - oświadczył.

Buzek wyraził też przekonanie, że _ Komorowski sprosta wszystkim wyzwaniom, które związane są z pełnieniem funkcji prezydentem RP _. _ Życzę mu powodzenia i wytrwałości _ dodał.

_ The Economist _: Rząd musi teraz zacząć reformy

Po wyborczym zwycięstwie kandydata PO rząd będzie musiał przystąpić do przeprowadzenia tyleż trudnych, co koniecznych reform. Traci wymówkę, że powodem jego zaniechań jest groźba prezydenckiego weta - komentuje The Economist. Z Europy napływają gratulacje dla Komorowskiego.

_ - Wymówki się skończyły _ - podkreślił tygodnik w komentarzu na swym portalu internetowym.

Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego oznacza, że usunięta została ostatnia przeszkoda wprowadzenia _ koniecznych, lecz bolesnych reform _, zwłaszcza finansów publicznych. Odtąd rząd nie będzie mógł zbyć wszelkich dyskusji na ten temat, powołując się na groźbę prezydenckiego weta ze strony obstrukcyjnego prezydenta - uważa _ Economist _.

Według tygodnika bezbarwna kampania wyborcza Komorowskiego potwierdziła przedwyborcze przypuszczenia, że jego głównym atutem z punktu widzenia premiera Donalda Tuska jest to, iż miejsce na świeczniku odstąpi rządowi.

_ - Komorowski na dłuższy okres przestanie generować nagłówki, zajmie się godnym, acz skromnym reprezentowaniem Polski za granicą i będzie trzymał prezydenckie weto pod kluczem _ - napisano w komentarzu.

Zdaniem _ Economista _ w czasie kampanii wyborczej zdarzyły się _ dwie rzeczy nie do pomyślenia _:

fot: PAP/Bartomiej Zborowski_ fot: PAP/Bartomiej Zborowski _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/bronislaw;komorowski;prezydentem;polski,galeria,3934,0.html)- lider SLD Grzegorz Napieralski, który w pierwszej turze głosowania zdobył ponad 13 proc. głosów, odmówił Komorowskiemu poparcia, ponieważ już teraz myśli o przyszłorocznych wyborach parlamentarnych;

- w tym uniku Napieralskiego wyczuł dla siebie szansę Jarosław Kaczyński, dokonując innej rzeczy nie do pomyślenia: pochwały patriotyzmu Edwarda Gierka.

Tygodnik zaznacza też, że lekceważące wypowiedzi premiera Tuska o tym, iż w prezydenturze chodzi o pałace i żyrandole, nie były najlepszym sposobem wygenerowania poparcia dla jego kandydata. Po co bowiem zawracać sobie głowę głosowaniem na kogoś, kogo rola sprowadza się do troski o żyrandole.

Za najważniejsze pytanie uznaje _ The Economist _ przyszły kształt polskiej sceny politycznej, wskazując, że duża liczba wyborców widzi się w tzw. Polsce B, która mniej skorzystała na ustrojowej transformacji, pracuje dla budżetówki i obawia się modernizacji.

Sarkozy przypomina o przyjaźni polsko-francuskiej

Szef francuskiego państwa wyraził przy tym nadzieję, że za kadencji nowego prezydenta Polska potwierdzi swą rolę w Europie.

Francuski prezydent, życząc Komorowskiemu sukcesów w pełnieniu urzędu, zapewnia go jednocześnie, że _ może on liczyć w pełnieniu tych funkcji na pełne poparcie Francji _. Sarkozy przypomina też o _ nici prawdziwej przyjaźni łączącej Francję i Polskę _.

_ - Unia Europejska jest bogatsza od sześciu lat, gdy wstąpił do niej Wasz wielki kraj. Jestem przekonany, że pod Pana kierownictwem Polska, zwłaszcza przy okazji przewodzenia Unii Europejskiej w drugim półroczu 2011 roku, potwierdzi jeszcze swoją rolę w Europie _ - napisał w liście Sarkozy.

_ - Wyrażam także nadzieję, że za Pana kadencji nasze kraje będą kontynuować i pogłębiać dwustronną współpracę, już teraz bardzo intensywną, którą nawiązały w wielu dziedzinach. Pragnę, byśmy prowadzili regularnie osobiste rozmowy. Będzie mi niezwykle milo podjąć Pana w Paryżu w najbliższym możliwym terminie _ - podkreślił Sarkozy w liście do Komorowskiego.

Prezydent Wulff pogratulował Komorowskiemu

Prezydent Niemiec Christian Wulff pogratulował Bronisławowi Komorowskiemu w imieniu swoich rodaków zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

_ - Jestem przekonany, że poprzez pełną zaufania współpracę będziemy pogłębiać i dalej rozwijać przyjazne stosunki między naszymi państwami _ - napisał Wulff w liście gratulacyjnym, którego treść opublikował Urząd Prezydenta Federalnego.

Dodał, że Niemcy i Polska mogą na tej podstawie kontynuować swoją partnerską współpracę w UE i NATO, mając na względzie interes integracji europejskiej i więzi transatlantyckich.

Wulff napisał też, że cieszyłby się, gdyby możliwie najszybciej mógł spotkać się z Komorowskim.

_ - Dla dobra Polski i jej mieszkańców życzę Panu podczas sprawowania odpowiedzialnego urzędu sukcesów i szczęśliwej ręki _ - napisał prezydent Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)