Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek za rozwojem energetyki odnawialnej, nuklearnej i węglowej

0
Podziel się:

Do rozwoju polskiej i unijnej energetyki w oparciu zarówno o źródła
odnawialne, energię nuklearną, jak i czyste technologie węglowe, wezwał w czwartek w Katowicach
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Do rozwoju polskiej i unijnej energetyki w oparciu zarówno o źródła odnawialne, energię nuklearną, jak i czyste technologie węglowe, wezwał w czwartek w Katowicach przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Szef europarlamentu wziął udział w konferencji poświęconej dywersyfikacji źródeł energii, w tym rozwojowi energetyki nuklearnej. Jego zdaniem, tylko harmonijny rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, energii atomowej i węglu, doprowadzi do rzeczywistej dywersyfikacji energetycznej.

"Cała Europa na następne dziesięciolecia musi bazować na węglu. To nie znaczy, że nie będziemy rozwijać energetyki odnawialnej, nuklearnej. One są potrzebne. Jak wszystkiego nie będziemy rozwijać równolegle, to za 15 lat zabraknie nam prądu, bo zużycie energii wzrośnie o ok. 50 proc." - powiedział dziennikarzom Buzek, odnosząc się do przyszłości polskiej energetyki.

Jego zdaniem, "węgiel jest niepodważalnym źródłem energii dla całej UE", trzeba jednak rozwijać czyste technologie korzystania z niego, używając go również np. do produkcji gazu i paliw płynnych. "Trzeba zachować bazę energetyczną opartą na węglu i rozwijać wszystkie inne" - podkreślił Buzek.

"Węgiel to dla Śląska nie jest szczyt marzeń. Chcemy mieć czystą energię z węgla, ale na tej bazie będziemy rozwijali elektronikę, informatykę, przemysł samochodowy, lotniczy, technologie ochrony zdrowia (). Budujmy to na Śląsku. Do tego musimy mieć bazę w postaci czystej energii z węgla" - dodał szef europarlamentu.

Jego zdaniem, odpowiednio wykorzystywany węgiel "jest podstawą energetyczną dla Europy na dziesięciolecia", co wcale nie jest przeszkodą w realizacji ambitnych celów unijnej polityki energetycznej: redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc., 20-procentowej oszczędności energii i zwiększenia ilości energii ze źródeł odnawialnych.

Buzek przypomniał, że dzięki korzystnym dla Polski zapisom pakietu energetyczno-klimatycznego, przesuwającym konieczność zakupu całości uprawnień do emisji CO2 na aukcjach do 2020 r., Polska zyskała ok. 60 mld euro na modernizację energetyki, także np. na rozwój energetyki nuklearnej. Dodał, że UE przeznaczyła także 330 mln euro na projekty energetyczne w Polsce (farmy wiatrowe, instalacje wychwytywania i magazynowania CO2) oraz wspomoże projekt związany z budową gazociągu Nabucco.

W zakresie odnawialnych źródeł energii szef europarlamentu zwrócił uwagę na konieczność realizacji projektów wytarzania energii z biogazu. "To wszędzie się opłaci. Biogazownia w każdej gminie to jest minimum. W ciągu następnych 11 lat powinniśmy zrealizować 2 tys., a nawet kilka tysięcy biogazowni" - ocenił.

"Jeśli dywersyfikacja - to poprzez energetykę odnawialną, węglową, która może być także źródłem produkcji gazu i ropy, oraz poprzez energetykę nuklearną" - podsumował Buzek, oceniając, że stopień akceptacji społecznej dla energetyki nuklearnej rośnie.

Według szefa PE, rozwój energetyki nuklearnej w Polsce to również szansa na przyspieszenie rozwoju kraju. "Żeby zbudować i eksploatować elektrownię należy wyszkolić kilkanaście tysięcy fachowców w różnych dziedzinach. To fantastyczny rozwój techniczny i technologiczny całego kraju - powiedział Buzek.

Zachęcał też uczelnie do zabiegania o unijne środki na innowacje i badania. Jak mówił, Polska jest dziś "w ogonie" zdobywania unijnych grantów na te cele. "To katastrofa" - skomentował, wzywając instytucje naukowe do komercjalizacji wyników swoich badań oraz ścisłej współpracy z przemysłem.

"Wszędzie możemy wyniki badań naukowych przekształcić na konkretne zastosowania w praktyce i zarobić na tym. Zachęcam, żeby zarabiać na wynikach badań naukowych, tak się robi na całym świecie (). Zachęcam przemysł do finansowania badań naukowych, a naukowców do otwarcia się na robienie biznesu na nauce. Tak się dzisiaj buduje postęp" - zachęcał Buzek. (PAP)

mab/ drag/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)