Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: Adwokat prawomocnie skazany za przyjmowanie łapówek

0
Podziel się

Sąd Okręgowy w Toruniu podtrzymał karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu oraz
wysoką karę pieniężną wobec adwokata z Bydgoszczy oskarżonego o przyjęcie 108 tys. zł na "łapówki
dla prokuratorów". Mecenas wszystkie pieniądze zatrzymał dla siebie.

bEqaQeZN

Sąd Okręgowy w Toruniu podtrzymał karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu oraz wysoką karę pieniężną wobec adwokata z Bydgoszczy oskarżonego o przyjęcie 108 tys. zł na "łapówki dla prokuratorów". Mecenas wszystkie pieniądze zatrzymał dla siebie.

Jak poinformowano w poniedziałek w toruńskim sądzie, adwokat wnosił o zmniejszenie zasądzonych od niego w pierwszej instancji kar finansowych. Wyrok jaki zapadł w sądzie rejonowym został jednak uznany w całości za zasadny i jest prawomocny.

Pod koniec 2012 roku adwokata skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 60 tys. zł; sąd nakazał mu też zapłacenie 12 tys. zł kosztów procesu i wpłacenie na rzecz Skarbu Państwa 108 tys. zł - kwoty, jaką przyjął w formie łapówek oraz orzekł także dwuletni zakaz wykonywania zawodu.

bEqaQeZP

Sąd uznał, że Bartosz P. jest winny przyjęcia od rodziny bydgoskiego przedsiębiorcy 108 tys. zł. Za te pieniądze mecenas obiecywał rodzinie przebywającego w areszcie Marka L. m.in. "załatwienie" jego zwolnienia i uzyskanie korzystnych opinii biegłych.

Marek L., który prowadził w Bydgoszczy kilka lokali rozrywkowych, w 2005 roku został zatrzymany m.in. pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i materiałów wybuchowych. Jego rodzina zwróciła się do Bartosza P., gdyż obaj prywatnie się znali.

Gdy minęło kilka miesięcy, a adwokat nie wywiązał się z obietnic, rodzina Marka L. nagrała jedną z rozmów, jakie prowadziła z prawnikiem w sprawie pieniędzy. Nagranie trafiło do prokuratury, która oskarżyła mecenasa o płatną protekcję.

Adwokat praktykował głównie w Bydgoszczy, więc ze względu na konieczność zachowania bezstronności sprawę rozpatrywali sędziowie z Torunia.(PAP)

bEqaQeZV

olz/ bos/ mow/

bEqaQfaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)