Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Apel prezydenta miasta ws. Zielonej księgi dot. metropolii

0
Podziel się:

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaapelował do burmistrzów i wójtów
sąsiednich gmin, rektorów bydgoskich uczelni, organizacji, związków, stowarzyszeń i największych
lokalnych firm o udział w prowadzonych przez MAC konsultacjach nt. Zielonej księgi dot. metropolii.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaapelował do burmistrzów i wójtów sąsiednich gmin, rektorów bydgoskich uczelni, organizacji, związków, stowarzyszeń i największych lokalnych firm o udział w prowadzonych przez MAC konsultacjach nt. Zielonej księgi dot. metropolii.

"Problematyka metropolitalna jest jednym z najważniejszych wyzwań w odniesieniu do długookresowego rozwoju kraju i naszego miasta. Bydgoszcz posiada cechy określające metropolię, bowiem liczy ponad 300 tys. mieszkańców, stanowi centrum zarządzania gospodarczego, oferuje usługi wyższego rzędu, charakteryzuje się dużymi możliwościami edukacyjnymi i innowacyjnymi. Poza tym ma wysoką wewnętrzną i zewnętrzną dostępność transportową oraz posiada zdolność utrzymywania relacji handlowych, naukowych, kulturowych z innymi ośrodkami miejskimi i gminnymi" - czytamy w apelu wystosowanym w środę przez Bruskiego.

Prezydent jednocześnie przestrzegł w nim, że jeśli te cechy Bydgoszczy nie będą umacniane, to "rozwój miasta i jej obszaru funkcjonalnego zostanie spowolniony, a szanse zaprzepaszczone".

Bruski wyraził też nadzieję, że radni Bydgoszczy podczas majowej sesji wypracują stanowisko w sprawie problematyki poruszonej w Zielonej księdze.

Zieloną księgę dotyczącą reformy obszarów metropolitalnych Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło niedawno w Poznaniu. Podsumowuje ona dotychczasową debatę na temat metropolii.

Zielona księga ma formę interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie ministerstwa. Samorządowcy, eksperci czy przedstawiciele organizacji samorządowych mogą zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do każdego z ośmiu proponowanych tematów i później odpowiedzieć na postawione w formularzu pytania.

Są tam m.in. pytania: o zasady, na jakich powinny funkcjonować metropolie np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego oraz pytanie o to, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne czy tylko transportowe.

Opinie będą zbierane do końca maja 2012 r. Wiceszefowa MAC Magdalena Wilamowska zapowiedziała, że po zakończeniu zbierania opinii ministerstwo przygotuje białą księgę, która będzie zawierała już konkretne rozwiązania prawne, a te pozwolą lepiej funkcjonować samorządom w obszarach metropolitalnych.

Sprawa metropolii od dawna wywołuje ożywioną dyskusję i spory w województwie kujawsko-pomorskim, zwłaszcza w Bydgoszczy i Toruniu.

Przed dwoma tygodniami Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła stanowisko, w którym podkreśliła, że warunkiem udziału Bydgoszczy w strukturze przyszłej metropolii jest jednoznaczne zaakceptowanie jej jako głównego ośrodka. Wskazano też, że "proces tworzenia metropolii musi uwzględniać aktualny potencjał, istniejące i utrwalone więzi lokalne oraz realizację strategicznych celów Bydgoszczy, a także należne jej miejsce w projektowanej strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego". (PAP)

rau/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)