Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 17:07

Bydgoszcz: Hryszczenko otworzył konsulat honorowy Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko otworzył w środę honorowy konsulat swego państwa w Bydgoszczy, będący ósmą tego typu placówką w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko otworzył w środę honorowy konsulat swego państwa w Bydgoszczy, będący ósmą tego typu placówką w Polsce.

"Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w uroczystości otwarcia honorowego konsulatu, tym bardziej, że następuje to po kliku dniach od objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że wraz z otwarciem konsulatu nasze relacje, tak czysto ludzkie, jak i biznesowe, ekonomiczne, kulturalne, będą się jeszcze rozwijać" - powiedział Hryszczenko.

Ukraiński minister uważa, że polska prezydencja realnie przyspieszy realizację aspiracji i dążeń związanych z przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej. "Liczymy, że tak się stanie" - dodał.

Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj zaznaczył, że otwarcie honorowego konsulatu jest kolejnym krokiem rozszerzania współpracy pomiędzy Ukrainą i Polską. "Nasza współpraca regionalna ma wielkie znaczenie dla spełnienia europejskich nadziei i dążeń Ukrainy" - mówił Malskyj.

Honorowym konsulem został Zbigniew Warczak, od lat związany z Grupą GCB-Centrostal Bydgoszcz S.A., zajmująca się dystrybucją wyrobów hutniczych. Głównym właścicielem firmy jest ukraińska Gorno-Metalurgiczeskaja Kompania, do której należy 96 proc. udziałów. Warczak obecnie zasiada w radzie nadzorczej firmy GCB-Centostal Łódź, wchodzącej w skład bydgoskiej grupy. Od sześciu lat bierze udział w kontaktach biznesowych z Ukrainą.

Konsulat honorowy Ukrainy mieści się w centrum Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej. Jest to czwarty konsulat honorowy w mieście, po przedstawicielstwach Belgii, Czech i Niemiec.

Oficjalna część uroczystości otwarcia konsulatu, po symbolicznym przecięciu wstęgi, odbyła się w foyer pobliskiego Teatru Polskiego, gdzie m.in. odśpiewano hymny Ukrainy i Polski oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Na zakończenie wystąpiły ukraińskie młodzieżowe zespoły folklorystyczne, biorące udział w trwających w Bydgoszczy Bydgoskich Impresjach Muzycznych.

W uroczystości otwarcia konsulatu miał wziąć udział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, ale - jak poinformowała służba prasowa resortu - ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mógł wylecieć z Warszawy.(PAP)

rau/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz