Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Inauguracja obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

0
Podziel się:

Otwarcie przygotowanej przez IPN wystawy "586 dni stanu wojennego" na
Starym Rynku w Bydgoszczy rozpoczęło w poniedziałek kujawsko-pomorskie obchody 30. rocznicy
wydarzeń z 1981 roku. Działacze NSZZ "S" z tamtego okresu złożyli kwiaty w miejscach pamięci.

Otwarcie przygotowanej przez IPN wystawy "586 dni stanu wojennego" na Starym Rynku w Bydgoszczy rozpoczęło w poniedziałek kujawsko-pomorskie obchody 30. rocznicy wydarzeń z 1981 roku. Działacze NSZZ "S" z tamtego okresu złożyli kwiaty w miejscach pamięci.

Otwarta wieczorem na Starym Rynku w Bydgoszczy wystawa plenerowa "586 dni stanu wojennego" składa się z 18 plansz wielkoformatowych. Ponad połowa z nich dotyczy ważnych wydarzeń, jakie rozegrały się w Bydgoszczy i Toruniu 13 grudnia i po wprowadzeniu stanu wojennego.

Korzystając z zasobów własnego archiwum, a także pamiątek działaczy i zbiorów muzealnych, pracownicy delegatury IPN w Bydgoszczy przypomnieli m.in. masowe wystąpienia i manifestacje, do jakich dochodziło w latach 80. przy okazji ważnych rocznic narodowych. Część ekspozycji poświęcono także realiom codziennego życia w PRL w latach 80.

W kościele św. Andrzeja Boboli (ojców jezuitów) odprawiono w poniedziałek wieczorem mszę świętą w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym. Świątynia ta była w latach 80. ostoją osób zaangażowanych w nielegalną działalność opozycyjną, tu każdego 13 dnia miesiąca odprawiano liturgie w intencji ojczyzny.

W programie pierwszego dnia obchodów znalazło się także złożenie kwiatów i palenie zniczy pod tablicą na budynku historycznej siedziby NSZZ "S", upamiętniającej wydarzenia pierwszego dnia stanu wojennego. W Toruniu, marszałek Piotr Całbecki zaprosił działaczy NSZZ "S" na uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą Solidarności wmurowaną w ścianę kościoła Świętego Ducha na Rynku Staromiejskim.

We wtorek, w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń "Medal Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego". Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja książki Krzysztofa Osińskiego z IPN "Internowani w stanie wojennym z województwa bydgoskiego" oraz występ laureatów Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Solec Kujawski 2011".

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej tego samego dnia odbędzie się inauguracja przeglądu filmów o tematyce związanej ze stanem wojennym. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki "Trzynastego grudnia roku pamiętnego... internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego" pod redakcją Igora Hałagidy.

Po południu w kościele akademickim Ducha Świętego odbędzie się msza święta, a po niej zaplanowano otwarcie na Rynku Staromiejskim IPN-owskiej wystawy plenerowej "586 dni stanu wojennego". W toruńskim teatrze Horzycy marszałek województwa wręczy medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznane 106 działaczom solidarnościowej opozycji, wśród których wielu było internowanych i prześladowanych w stanie wojennym.

W trakcie uroczystości odbędzie się także ceremonia uhonorowania odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności nadawanym działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzyma Antoni Tokarczuk.

Wojewódzkie obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się także we Włocławku, gdzie we wtorek wieczorem odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym. Po mszy uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze pod bramą Zakładu Karnego we Włocławku przy ulicy Bartnickiej. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)