Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Jubileuszowa wystawa na 90-lecie muzeum

0
Podziel się:

Wystawę "Razem tworzymy historię" przygotowało z okazji swego 90-lecia
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Współtwórcami ekspozycji zostali
bydgoszczanie.

Wystawę "Razem tworzymy historię" przygotowało z okazji swego 90-lecia Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Współtwórcami ekspozycji zostali bydgoszczanie.

Jak podkreślają autorzy wystawy, Danuta Sójkowska i Wojciech Ślusarczyk, włączenie mieszkańców miasta nad Brdą w organizację wystawy jubileuszowej służyło "podkreśleniu związków łączących konkretnych ludzi, znanych lub mniej znanych, z tą jakże ważną dla Bydgoszczy placówką kulturalną".

"Muzeum nie mogłoby w pełni funkcjonować bez bydgoszczan, podobnie mieszkańcy straciliby bez przedsięwzięć wystawienniczych czy działań edukacyjnych tej instytucji. Nie istniałoby bez darczyńców, artystów, miłośników sztuki, pasjonatów historii i pamiątek przeszłości, kolekcjonerów, oddanych przyjaciół skupionych wokół muzeum oraz wspierających jego poczynania, jak i osób rzadziej uczestniczących w wydarzeniach muzealnych, którym jednak nieobce jest znaczenie misji, jaką owa placówka ma do spełnienia" - zaznaczyli autorzy w katalogu wystawy.

W ich opinii, muzeum niezmiennie jest łącznikiem między miastem a mieszkańcami, i tymi o starych korzeniach i niedawnymi przybyszami.

Muzeum Miejskie w Bydgoszczy zostało oficjalnie utworzone 5 sierpnia 1923 r. Początki działalności były trudne, a okres rozwoju w latach międzywojennych powstrzymał wybuch II wojny światowej, która spowodowała utratę siedziby i poważne straty w zbiorach.

Po zakończeniu działań wojennych muzeum stopniowo rozwijało się, powiększając zbiory, tworząc nowe działy, adaptując kolejne budynki na cele ekspozycyjne, pracownie i pomieszczenia biurowe. Z pierwszej siedziby usytuowanej w zachodniej, nieistniejącej obecnie pierzei Starego Rynku przeniosło się do kompleksu budynków na zrewitalizowanej Wyspie Młyńskiej i do Exploseum na terenie dawnych Zakładów Chemicznych "Zachem".

Eksponaty na otwartej w sobotę wystawie tworzą nietypową mozaikę, złożoną z licznych fotografii, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku ilustrujących 90-letnią historię Muzeum. Intencją autorów kompozycji było przypomnienie zwiedzającym początków instytucji, jej rozwoju, przybliżenie działalności wystawienniczej, badawczej i edukacyjnej, a także dziejów tworzenia i rozbudowywania poszczególnych kolekcji.

Na przykładzie charakterystycznych eksponatów, wybranych spośród wielu innych muzealiów - dzieł sztuki, pamiątek historycznych, obiektów archeologicznych, numizmatów i przedmiotów kultury materialnej, zwiedzający mogą poznać długotrwały i żmudny proces kształtowania zbiorów.

Zgodnie z tytułem ekspozycji, równolegle z dziejami muzeum, prezentowana jest historia samych bydgoszczan, "wycinki" ich życia na przestrzeni wielu dekad. Przeplatają się wątki związane z historią muzeum, miastem, dawnymi i obecnymi mieszkańcami Bydgoszczy.

Na użytek wystawy przygotowano prezentacje multimedialne, których istotnym elementem są nagrane wspomnienia bydgoszczan, wywodzących się z różnych środowisk, odnoszące się do dotychczasowych kontaktów z muzeum oraz wypowiedzi na temat różnorodnych form jego działalności.

Otwarcie ekspozycji w sobotę związane było z organizowaną tego dnia Bydgoską Nocą Muzeów. Wystawę można zwiedzać do 29 września w siedzibie Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. (PAP)

olz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)