Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Kard. Bertone otworzył Centrum Studiów Ratzingera

0
Podziel się:

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone w
poniedziałek otworzył i poświęcił Centrum Studiów Ratzingera, mające promować i rozwijać dorobek
naukowy papieża Benedykta XVI.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone w poniedziałek otworzył i poświęcił Centrum Studiów Ratzingera, mające promować i rozwijać dorobek naukowy papieża Benedykta XVI.

Centrum powstało w wyniku porozumienia Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, diecezji bydgoskiej i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, w której murach placówka znalazła siedzibę.

"Centrum Studiów Ratzingera będzie źródłem, z którego będzie wypływać inspiracja dla rozwoju myśli profesora Ratzingera - myśli filozoficznej, teologicznej, społecznej" - powiedział kard. Bertone.

Kard. Bertone po otwarciu i poświęceniu centrum przekazał dar dla placówki - drugi tom książki Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu", z autografem papieża i pieczęcią jego osobistego sekretarza.

Inauguracji Centrum Studiów Ratzingera towarzyszy dwudniowa konferencja naukowa "Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI". Jako pierwszy, kard. Bertone wygłosił wykład "Wkład Josepha Ratzingera - Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną ekonomią".

W wykładzie kard. Bertone zaznaczył, że "Kościół w sposób systematyczny podejmuje kwestie społeczne i gospodarcze - jak ma to miejsce od encykliki Rerum novarum papieża Leona XIII (1891 r. - PAP) - to nie czyni tego ze względu na specyficzną kompetencję ekonomiczną, ale ponieważ jest +znawcą spraw ludzkich", jak to lubił mówić papież Paweł VI (...) Błogosławiony Jan Paweł II wskazał, że +decyzja o takiej, a nie innej, inwestycji, w danej dziedzinie produkcji, a nie w innej, jest zawsze wyborem moralnym".

Zwrócił uwagę m.in. na przyczyny współczesnego kryzysu. Przytoczył wypowiedź papieża Benedykta XVI, który wskazał: "przeżywany kryzys jest przede wszystkim kryzysem sensu i wartości, a dopiero w dalszej kolejności kryzysem ekonomicznym i społecznym. Człowiek, który próbuje żyć tylko w sposób pozytywistyczny, w wymiarze tego, co daje się wyliczyć i zmierzyć, w końcu się dusi".

Odwołał się też do słów kardynała Reinharda Marksa, który napisał, że obecny kryzys jest gospodarczy i finansowy, "aż nadto pokazał wyraźnie, jak szybko wkroczyliśmy na grząski teren, wykluczywszy z rynku moralność i etykę".

Podczas pobytu w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej otrzymał tytuł honorowego profesora uczelni. Przyjmując wyróżnienie powiedział, że decyzję senatu uczelni przyjmuje jako wyraz miłości, oddania i szacunku dla Ojca Świętego.

Centrum Studiów Ratzingera jest jedyną taką placówką na świecie. Jak podkreślił ks. prałat Giuseppe Scotti, przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, placówka będzie promowała dorobek obecnego papieża, propagowanie wiedzy i studiów teologii. Nie ma to być jednak nowa uczelnia czy fakultet teologiczny. "Jego zadaniem będzie koordynowanie prac uniwersytetów oraz kręgów szkolnych Benedykta XVI - Kręgu Szkolnego (osoby, które napisały doktoraty u Ratzingera) i Nowego Kręgu Szkolnego (osoby kontynuujące prace Ratzingera i jego uczniów). Centrum będzie też wspierać rozwój uczelni, gdzie są wydziały teologiczne" - zapowiedział ks. Scotti.

W planach jest także wyróżnianie naukowców i studentów nagrodą im. Ratzingera oraz koordynowanie współpracy uczelni w Polsce z uczelniami zagranicznymi. Współpracę z Centrum zadeklarowały uczelnie z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Lublina i Opola.

Dyrektorem Centrum został ks. Mariusz Kuciński, który jest współpracownikiem Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adma Mickiewicza i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a także proboszczem parafii św. Matusza Apostoła Ewangelisty w Bydgoszczy. (PAP)

rau/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)