Notowania

wiadomości
19.12.2011 18:24

Bydgoszcz: Kolędy stanu wojennego w historycznym tramwaju

Zabytkowy już tramwaj z 1960 roku kursował w poniedziałek ulicami Bydgoszczy. Pasażerowie mogli podróżować za darmo śpiewając wraz z kapelą kolędy z okresu stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zabytkowy już tramwaj z 1960 roku kursował w poniedziałek ulicami Bydgoszczy. Pasażerowie mogli podróżować za darmo śpiewając wraz z kapelą kolędy z okresu stanu wojennego.

"Kolędy ze stanu wojennego w bardzo ironiczny sposób kontestowały ówczesną, ponurą rzeczywistość. Nowe teksty układano tak, by pasowały do tradycyjnej melodii" - podkreślił Piotr Zaporowicz z Historycznej Orkiestry Podwórkowej, która na żywo akompaniowała śpiewom w tramwaju.

Część autorów tekstów "wojennych" kolęd jest znana, choć wówczas utwory powielano anonimowo. Wśród autorów byli twórcy internowani 13 grudnia 1981 roku, m.in. Maciej Zembaty, który podczas pobytu w tzw. ośrodku odosobnienia w Białołęce, "uaktualnił" kolędę "Bóg się rodzi": "Bóg się rodzi, a rodacy po więzieniach rozrzuceni/Bo marzyła im się Polska niepodległa na tej ziemi./Solidarni i odważni górnik, rolnik i stoczniowiec./ Dziś składają do cię modły, daj nam wolność Panie Boże.

Tramwaj kursował w poniedziałek pomiędzy śródmieściem Bydgoszczy a Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, zatrzymując się na wszystkich przystankach. Pasażerowie nie tylko jeździli za darmo, ale także otrzymywali bezpłatne śpiewniki z kolędami.

"Osoby wsiadające dostały także tzw. wrony. Są to kopie oryginalnych ulotek, które jako jedne z pierwszych pojawiły się w Bydgoszczy, w 1982r." - poinformował Krystian Frelichowski, współorganizator imprezy.

Na potrzeby przedsięwzięcia bydgoskie MZK udostępniły odrestaurowany tramwaj typu 5N. Pojazd, pochodzący z 1960 roku, jest przedstawicielem serii pojazdów, które były jednym z najczęściej spotykanych na bydgoskich torach w 1981 roku. (PAP)

olz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz