Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: Międzynarodowe koprodukcje Teatru Polskiego

0
Podziel się

Dwa spektakle w ramach międzynarodowych koprodukcji realizuje obecnie
zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zagraniczne premiery spektakli zaplanowano w chorwackim
Zagrzebiu i szwajcarskim Bernie, a polska publiczność zobaczy je jesienią w Bydgoszczy.

bCZqHgSt

Dwa spektakle w ramach międzynarodowych koprodukcji realizuje obecnie zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zagraniczne premiery spektakli zaplanowano w chorwackim Zagrzebiu i szwajcarskim Bernie, a polska publiczność zobaczy je jesienią w Bydgoszczy.

"Pierwszy projekt, to realizowane już od 2011 roku przedsięwzięcie pod nazwą +Cztery miasta, cztery historie+, którego finalnym efektem będzie prapremiera +Europy+, którą zaplanowano na 25 kwietnia w Zagrzebiu. Do udziału zaproszono cztery teatry z czterech krajów Unii Europejskiej: Anglicy, Chorwaci, Niemcy i Polacy współpracują, by wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest Europa" - podkreślił Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Jak zaznaczył dyrektor bydgoskiej sceny, w wyniku koprodukcji powstaje sztuka stworzona przez kilku autorów i "w kilku językach, które będą eksplorować, wymieniać się i stawiać wyzwania rozwojowi kulturalnemu oraz tradycjom piśmienniczym każdego kraju". Równocześnie z prowadzonym projektem artystycznym, realizowano projekt społeczny, który z założenia miał połączyć różne grupy społeczne i pokoleniowe angażując je w debatę na temat problemów Europy.

bCZqHgSv

Pierwszym etapem były spotkania z wybranymi grupami środowiskowymi. Każdy teatr zaangażował grupę, z którą pracował przez kilka miesięcy.

"Ta kulturowa wymiana miała na celu zjednoczenie pokoleń oraz porównanie różnych spojrzeń na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przedstawicielami społecznego cyklu byli: grupa starszych mieszkańców z Bydgoszczy, międzypokoleniowa grupa z Drezna, młodzi ludzie z Zagrzebia oraz grupa muzułmańskich kobiet z Birmingham" - poinformowała Paulina Wenderlich z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Zebrane w ten sposób "indywidualne wizje europejskości" zostały wykorzystane przy pisaniu scenariusza spektaklu. Na tej podstawie, poprzez próby i warsztaty powstał spektakl o Unii Europejskiej.

Reżyserem całości jest Janusz Kica, a scenariusz napisali dramatopisarze: Steve Waters (Wielka Brytania)
, Tena Stivicic (Chorwacja), Lutz Huebner (Niemcy) i Małgorzata Sikorska-Miszczuk (Polska). Na scenie wystąpią: Jonathan Mcguinness, Rina Mahoney, Mathias Bleier, Annett Krause, Kresimir Mikic, Jadranka Djokic, Małgorzata Trofimiuk i Jerzy Pożarowski.

bCZqHgSB

Jak zapowiadają twórcy, w spektaklu, który polska publiczność zobaczy podczas 7. Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013, "postaci z całej Europy próbują zrozumieć swoje wciąż zmieniające się kraje - począwszy od biurokratów z Brukseli, aż do młodej pary podejrzewanej o terroryzm".

"Uzyskujemy w ten sposób, podany w satyrycznym i komicznym urywku europejskiego życia, wielokulturowy miks problemów XXI wieku. W rezultacie unikalnej współpracy pomiędzy teatrami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji i Polski powstała +Europa+, w której mieszają się paranoja po zamachu na WTC, neofaszyzm oraz kruszejąca waluta" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Drugim międzynarodowym spektaklem, do którego próby trwają od ubiegłego roku, jest "Against" - koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Schlachthaus Theater w Bernie.

"Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Współpracujemy z nimi od 2011 roku, kiedy to mieliśmy okazję wystawić w Bernie nasz spektakl +V (F) ICD-10 Transformacje+" - przypomniał dyrektor łysak.

bCZqHgSC

Wspólny projekt "Against" porusza temat monitoringu oraz cenzury w internecie. Tłem wydarzeń ukazanych w dokumentalnej sztuce będą niedawne protesty związane z okupacją Wall Street i porozumieniem anty-ACTA. Reżyserem spektaklu jest Nils Torpus (Szwajcaria), a polska publiczność zobaczy spektakl także podczas 7. Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013.

Teatr Polski w Bydgoszczy od wielu lat uczestniczy w realizacji premier i prapremier o charakterze międzynarodowym. Dotychczas zrealizowano sztuki m.in. z teatrami z Mannheim ("Kill the kac"), Wilhelmshaven ("Truskawkowa niedziela") czy Edynburga ("Cherry Blossom"). (PAP)

olz/ ls/

bCZqHgSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)