Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Niemiecka sztuka współczesna w Galerii Miejskiej "bwa"

0
Podziel się:

Dokonania dziesięciu współczesnych artystów niemieckich prezentuje w
ramach wystawy "Run with us" Galeria Miejska "bwa" w Bydgoszczy. Ekspozycja obejmuje głównie dzieła
grupy Milchglaskino.

Dokonania dziesięciu współczesnych artystów niemieckich prezentuje w ramach wystawy "Run with us" Galeria Miejska "bwa" w Bydgoszczy. Ekspozycja obejmuje głównie dzieła grupy Milchglaskino.

W ramach bydgoskiej wystawy prezentuje swoje prace ośmiu artystów grupy Milchglaskino: Ulrike Dornis, Magdalena Drebber, Joerg Ernert, Jens Hanke, Martin Kreim, Petra Ottkowski, Juergen Strege i Klaus Walter oraz ich goście: Johanna Piesniewski i Jay Shinn. Organizatorzy ekspozycji postawili sobie za cel poszerzenie wiedzy o niemieckiej sztuce współczesnej, a także nawiązanie kontaktów, które mogłyby zaowocować wspólnymi projektami artystycznymi.

Jak podkreślił Wacław Kuczma, dyrektor Galerii Miejskiej "bwa" w Bydgoszczy, prezentowanie dokonań zagranicznych twórców ma sens. Według niego nie ma mowy o "globalizacji sztuki".

"Niemożliwe jest, aby artyści urodzeni i żyjący w innym obszarze kulturowym myśleli, czuli, przeżywali i doświadczali świata identycznie jak my tutaj, pomiędzy Wisłą i Odrą. Do naszych zachodnich sąsiadów jest blisko, a jednocześnie tak szalenie czasami daleko" - ocenił Kuczma.

Według dr. Martina Steffensa, niemieckiego krytyka i znawcy sztuki współczesnej, ośmiu artystów zaproszonych do udziału w wystawie, to "prawdziwa elita utworzonej w roku 2011 grupy artystów działającej pod nazwą Milchglaskino". Specjalnie na ekspozycję w Bydgoszczy zaproszono Jaya Shinn oraz Johannę Piesniewski.

"Pozostałych jednoczy więź z miastem Lipsk, w którym to się urodzili i wykształcili, względnie aktualnie żyją i nauczają. Artyści wystawiający w Bydgoszczy urodzili się w USA, byłej Czechosłowacji, Polsce oraz na terenach byłego RFN i NRD; dla niektórych jest to pierwszy kontakt z Polską, dla innych (właśnie tych artystów urodzonych na terytorium byłego NRD lub urodzonych ewentualnie dorastających w Polsce ) - w szczególności przed +przełomem+ niemieckim - kraj ten był szczególnie emocjonalnie bliski" - przypomniał w katalogu wystawy dr Steffens.

Artyści, których prace zostaną wystawione w Bydgoszczy, używają różnych technik. Malują na płótnie farbami olejnymi i akrylowymi, tworzą kolaże i obrazy z koralików wtykowych oraz rysunki i projekcje świetlne

Krytyk zaznaczył, że członkowie Milchglaskino nie reprezentują żadnego jednolitego stylu ani wspólnych poglądów artystycznych.

"Motyw utworzenia grupy stanowiło raczej stworzenie w roku 1898 Secesji Berlińskiej, której twórca był malarz urodzony w Bydgoszczy Walter Leistikow. Celem wspomnianej powyżej Secesji było stworzenie odzwierciedlonej w sztuce wymiany lub nowych możliwości prezentacji sztuki" - dodał Steffens.

Ekspozycję przygotowano dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawę można zwiedzać do 2 czerwca. (PAP)

olz/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)