Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: Odnowiono ekspozycję Muzeum Wojsk Lądowych

0
Podziel się

Nową ekspozycję stałą, zatytułowaną "Od Cedyni do Karbali", przygotowało
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na zaaranżowanych fragmentach pól bitewnych zobaczyć można
wiele unikatowych w skali kraju eksponatów z bydgoskich zbiorów muzealnych.

bEsaKeRN

Nową ekspozycję stałą, zatytułowaną "Od Cedyni do Karbali", przygotowało Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na zaaranżowanych fragmentach pól bitewnych zobaczyć można wiele unikatowych w skali kraju eksponatów z bydgoskich zbiorów muzealnych.

"Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych, modernizacyjnych i adaptacyjnych nasze muzeum prezentuje zwiedzającym wystawę zgodną ze swoim profilem - mającą wprowadzić do świadomości historycznej społeczeństwa dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w odrębny rodzaj Sił Zbrojnych RP" - podkreślił dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy dr Mirosław Giętkowski.

Jak zaznaczył, otwarcie nowej wystawy to kontynuacja 40-letniej tradycji placówki, której celem było kultywowanie i prezentowanie historii Wojska Polskiego. Bydgoskie muzeum dokumentujące historię wojsk lądowych wywodzi się dawnego muzeum tradycji nieistniejącego już Pomorskiego Okręgu Wojskowego, który siedzibę miał w Bydgoszczy.

bEsaKeRP

Na 600 m kw. powierzchni zaprezentowano najważniejsze etapy rozwoju wojsk lądowych. Wystawa rozpoczyna się od starcia pod Cedynią w 972 roku, a kończy się na walkach o City Hall w Karbali (Irak) w 2004 roku.

Gabloty wypełnione zostały rzadkimi okazami broni, sprzętu i mundurów. Nowością, wzbudzającą największe zainteresowanie zwiedzających, są jednak zaaranżowane sceny z pól bitewnych, ukazujące wojów, rycerzy, husarzy, muszkieterów, pikinierów i żołnierzy na polach bitew pod Raszynem, Ossowem, Mławą, Monte Cassino na Karbali skończywszy.

Twórcy nowej ekspozycji w pełni wykorzystali największy skarb jakim dysponuje bydgoska placówka - bogatą kolekcję broni strzeleckiej, zarówno dawnej - z okresu od początku XIX wieku do 1945 roku, jak i współczesnej. Zobaczyć można m.in. ostatnie nabytki: bardzo rzadki pistolet maszynowy wz. 1939 "Mors" i utrzymywany w głębokiej tajemnicy do chwili wybuchu II wojny światowej karabin przeciwpancerny wz. 1935 "Ur".

Remont pomieszczeń muzeum i przygotowanie nowej wystawy stałej trwało blisko dwa lata. Ekspozycja jest pierwszym przedsięwzięciem muzeum po przekształceniu go z Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Muzeum Wojsk Lądowych. (PAP)

bEsaKeRV

olz/ bk/

bEsaKeSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)