Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Pożegnano żołnierzy-logistyków 25. zmiany KFOR

0
Podziel się:

25 żołnierzy 1. Brygady Logistycznej, wyruszających na 25. zmianę sił KFOR
w Kosowie, pożegnano w czwartek w macierzystej jednostce. Żołnierze zajmować się będą zaopatrzeniem
sił pokojowych w potrzebne materiały i części.

25 żołnierzy 1. Brygady Logistycznej, wyruszających na 25. zmianę sił KFOR w Kosowie, pożegnano w czwartek w macierzystej jednostce. Żołnierze zajmować się będą zaopatrzeniem sił pokojowych w potrzebne materiały i części.

"Żołnierze brygady uczestniczą od początku we wszystkich misjach odbywających się z udziałem Wojska Polskiego poza granicami naszego kraju. Kosowo jest niestety wciąż jednym z takich trudnych i zapalnych punktów na mapie świata" - podkreślił gen. Dariusz Łukowski, dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego.

W celu zasilenia 25. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego sił KFOR w Kosowie 1 Brygada Logistyczna została zobowiązana do sformowania i przeszkolenia Narodowego Elementu Zaopatrywania. Oddział delegowany z 2 Batalionu bydgoskiej jednostki liczy 25 żołnierzy.

Zadaniem ich będzie uzupełnianie zapasów części zamiennych oraz zapewnienie funkcjonowania bazy wojskowej. Dowódcą oddziału został mjr Piotr Rogalski, którego żołnierze wkrótce zastąpią logistyków 24. zmiany kończących w Kosowie półroczną misję.

Uroczystość pożegnania, przypadająca w przeddzień Święta Niepodległości, była okazją do odznaczenia żołnierzy jednostki. Większość, spośród kilkudziesięciu uhonorowanych wojskowych, odebrała odznaczenia z udział we wcześniejszych misjach na terenie Libanu, Afganistanu i Czadu.

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) KFOR wchodzi w skład Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód (Multinational Task Forces - East MNTF-E), które oprócz jednostki polskiej tworzą pododdziały amerykańskie oraz batalion grecki. Polscy żołnierze są tam obecni od 1999 roku.

W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR monitoruje przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych na terenie Kosowa. Główny wysiłek PKW skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa. (PAP)

olz/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)