Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: Prof. Paleczny otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta

0
Podziel się

Znakomity pianista i pedagog prof. Piotr Paleczny w niedzielę w Bydgoszczy
odebrał tytuł honorowego obywatela miasta. Wyróżnienie radni przyznali w uznaniu zasług dla rozwoju
Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

bEpOCUet

Znakomity pianista i pedagog prof. Piotr Paleczny w niedzielę w Bydgoszczy odebrał tytuł honorowego obywatela miasta. Wyróżnienie radni przyznali w uznaniu zasług dla rozwoju Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Uroczystość wręczenia tytułu honorowego obywatelstwa odbyła się w Filharmonii Pomorskiej przed koncertem inaugurującym IX Konkurs Paderewskiego. Prof. Paleczny jest dyrektorem artystycznym konkursu i przewodniczącym jury.

"Prof. Piotr Paleczny, jeden z najwybitniejszych pianistów i pedagogów, od 2003 r. jest bardzo zaangażowany w jeden z najważniejszych bydgoskich projektów wizerunkowych i opiniotwórczych, w kreowanie międzynarodowej pozycji Konkursów Pianistycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego" - głosi uzasadnienie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy, odczytane przez przewodniczącego Romana Jasiakiewicza.

bEpOCUev

W uchwale podkreślono, że dzięki rekomendacjom prof. Palecznego jury Konkursów Paderewskiego tworzą najwybitniejsi pedagodzy fortepianu.

"Chciałem serdecznie podziękować Radzie Miasta Bydgoszczy za ten dar i zaufanie jakim mnie państwo obdarzyliście. Postaram się zasłużyć na to swoją pracą tutaj w Bydgoszczy, w moim mieście Bydgoszczy" - powiedział prof. Paleczny po odebraniu wyróżnienia.

W czasie uroczystości w zaprezentowano portret prof. Palecznego, który zostanie zawieszony w sali sesyjnej rady miasta, obok podobizn innych honorowych obywateli Bydgoszczy, m.in.: papieża Jana Pawła II, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, twórcy Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego, reżysera Jerzego Hoffmana i lekkoatletki Ireny Szewińskiej.

Koncert inaugurujący IX Międzynarodowy Konkurs Paderewskiego wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kasprzyka, a jako solista wystąpił laureat poprzedniej edycji konkursu Eduard Kunc. W programie znalazły się kompozycje: Edwarda Elgara - Polonia, Ignacego Jana Paderewskiego - Fantazja polska gis-moll op. 12, Mieczysława Karłowicza - Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12, Karola Szymanowskiego - Uwertura koncertowa E-dur op. 12.

bEpOCUeB

Zebrani w filharmonii chwilą ciszy uczcili pamięć pierwszego premiera III Rzeczpospolitej Tadeusza Mazowieckiego, którego pogrzeb odbył się w niedzielę.

Paleczny urodził się w 1946 r. w Rybniku. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie prof. Jana Ekiera. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. zdobywcą trzeciej nagrody na VIII Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1970).

Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi klasę fortepianu. Od 1993 r. jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Wielokrotnie zasiadał w jury prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Paryżu, Tokio, Pradze, Cleveland i Warszawie, a także prowadził kursy mistrzowskie w różnych krajach. (PAP)

bEpOCUeC

rau/ ls/

bEpOCUeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)