Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Rozpoczął się 15. festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis

0
Podziel się:

"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowało w sobotę 15.
edycję międzynarodowego festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis w bydgoskiej Filharmonii
Pomorskiej. Przed koncertem kompozytor odebrał tytuł honorowego obywatela nadany mu przez Radę
Miasta Bydgoszczy.

"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowało w sobotę 15. edycję międzynarodowego festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przed koncertem kompozytor odebrał tytuł honorowego obywatela nadany mu przez Radę Miasta Bydgoszczy.

Po raz pierwszy nazwisko Pendereckiego pojawiło się na afiszu Filharmonii w roku 1964, podczas wykonania dzieła "Tren - Ofiary Hiroszimy". Od tego czasu jego muzyka, również pod batutą samego kompozytora, często rozbrzmiewa w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej.

"Sam artysta nie szczędzi pochwał pod adresem miasta, podkreślając jego niezwykłą atmosferę oraz istotny wkład Filharmonii w kulturę narodową i światową. Doskonałe relacje między Mistrzem a miastem nie pozostawiają wątpliwości, co do słuszności przyznania zaszczytnego tytułu" - podkreśliła Dorota Jakuta, przewodnicząca rady miasta.

Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu" to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, który będzie odbywał się tym razem w trzech miastach regionu - Bydgoszczy, Toruniu i Chełmży - przez prawie trzy tygodnie. Podczas siedemnastu koncertów usłyszeć można będzie w tym roku między innymi dawną muzykę europejską, muzykę cerkiewną i bizantyjską, chorał gregoriański i muzykę Tybetu.

W tym tygodniu odbędzie się m.in. koncert "Śpiewy Synagogalne" w wykonaniu Baruha Finkelshteina, głównego kantora Synagogi w Moskwie i Sankt Petersburgu. Drugą propozycją festiwalu będzie zaplanowany na środę koncert "Muzyka Bursztynowego Szlaku", który przybliży historię życia mieszkańców Europy Środkowej, zapisaną w legendach, pieśniach i muzyce ludu.

Wśród zaproszonych w tym roku wykonawców są m.in. belgijskie Collegium Vocale Gent, The King's Singers z Wielkiej Brytanii, Vox Clamantis z Estonii, L'Arpeggiata z Francji, Bizantyjski Chór Konserwatorium Narodowego w Atenach, Męski Chór Axios z Cerkwi św. Dimitra w Kiszyniowie (Mołdawia), Freiburger Barockorchester z Niemiec, Męski Zespół Wokalny Kairos, zespół Kroke i Schola Teatru Węgajty. Publiczność posłucha także występów Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

W trakcie festiwalu MAEO odbędzie się sesja naukowa słowianoznawców pt. "Słowiańszczyzna wobec idei i poszukiwań świata zachodniego" dla naukowców z kraju i zagranicy. Przedsięwzięciu patronuje PAN.

Pierwszy festiwal i kongres muzykologiczny MAEO odbyły się w 1966 r. i od tej chwili Bydgoszcz jest co trzy lata forum spotkań historyków, muzykologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu. Tegoroczna edycja MAEO zakończy się 29 września. (PAP)

olz/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)