Notowania

wiadomości
27.04.2012 11:00

Bydgoszcz: "Rusałka" Dworzaka na początek 19. Festiwalu Operowego

Premiera "Rusałki" Antonina Dworzaka, przygotowywana w Operze Novej przez Kristinę Wuss z Niemiec, rozpocznie w sobotę19. Bydgoski Festiwal Operowy. Publiczność zobaczy w tym roku siedem spektakli operowych i baletowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premiera "Rusałki" Antonina Dworzaka, przygotowywana w Operze Novej przez Kristinę Wuss z Niemiec, rozpocznie w sobotę19. Bydgoski Festiwal Operowy. Publiczność zobaczy w tym roku siedem spektakli operowych i baletowych.

"Bydgoska publiczność miała już okazję poznać kunszt reżyserski Kristiny Wuss, oglądając utytułowany spektakl, operę +Alcina+ w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na 6. Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku. Tym razem ta znakomita niemiecka reżyserka młodego pokolenia, dramaturg i producent, przyjęła nasze zaproszenie do zrealizowania premiery opery Antonina Dworzaka, która rozpocznie w sobotę 19. edycję festiwalu" - poinformował Maciej Figas, dyrektor Opery Novej i Festiwalu Operowego w Bydgoszczy.

"Rusałka" nie była dotychczas przez bydgoską operę wystawiana. Libretto Jaroslava Kvapila czerpie z kilku opowieści o syrenach, rusałkach, ze starofrancuskiego podania o Meluzynie zakochanej w rycerzu i z baśni Andersena "Mała syrenka".

Reżyserka pracowała w przeszłości nad utworami różnych muzycznych epok: od Monteverdiego ("Orfeusz") do Bartoka ("Zamek księcia Sinobrodego"), a wyreżyserowane przez nią opery oglądać można m.in. w Moskwie - w Teatrze Bolszoj, w Estonii, w Hiszpanii; jej "Don Giovani" pokazywany był też w Izraelu. Kristina Wuss reżyserowała ceremonię otwarcia Niemieckiej Prezydencji Unii Europejskiej w 2007 r. w Konzerthaus w Berlinie.

Także Niemka, specjalizująca się w muzyce barokowej Simone Kermes (sopran koloraturowy), będzie gwiazdą zaplanowanej na 11 maja festiwalowej gali. Towarzyszyć jej będą muzycy barokowej orkiestry La Folia, koncertującej w całej Europie, a na co dzień rezydującej w zamku Schwetzingen w Badenii Wirtembergii, niedaleko Heidelbergu.

"Kniazia Igora", rosyjski epos przeniesiony na scenę operową w XIX wieku przez Aleksandra Borodina, pokaże w Bydgoszczy teatr Novaya Opera z Moskwy. Rosyjscy muzycy są w tym roku gośćmi honorowymi festiwalu, a bilety na bydgoskie przedstawienie rozeszły się w ciągu pierwszych pięciu godzin sprzedaży.

W programie Bydgoskiego Festiwalu Operowego znalazły się jeszcze: "Święto Wiosny" Igora Strawińskiego w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego, który jednego wieczoru przedstawi trzy wersje choreograficzne dzieła; współczesny dramat muzyczny Elżbiety Sikory "Madame Curie" (prapremiera w Paryżu, w ubiegłym roku), wyreżyserowany dla gdańskiej Opery Bałtyckiej przez Marka Weissa, a także "Wonderful town" Leonarda Bernsteina przygotowany przez Teatr Muzyczny z Łodzi oraz "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego przygotowanego wspólnie przez Operę Krakowską i Teatr Wielki z Poznania.

Festiwalowi towarzyszy V Operowe Forum Młodych, czyli inscenizacje oper przygotowane przez studentów wydziałów muzycznych polskich uczelni, przegląd spektakli operowych zarejestrowanych na DVD oraz wystawa "Legendy czeskich zamków i pałaców". Festiwal potrwa do 13 maja. (PAP)

olz/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz