Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Świętowano 92. rocznicę powrotu do macierzy

0
Podziel się:

W Bydgoszczy świętowano w piątek 92. rocznicę powrotu do macierzy po
okresie zaborów. Z tej okazji m.in. odbyły się m.in. manifestacja patriotyczną, msza święta i
koncert galowy.

W Bydgoszczy świętowano w piątek 92. rocznicę powrotu do macierzy po okresie zaborów. Z tej okazji m.in. odbyły się m.in. manifestacja patriotyczną, msza święta i koncert galowy.

Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów na pod pomnikiem Leona Barciszewskiego, który był prezydentem miasta w latach 1932 - 1929. Później została odprawiona msza święta w katedrze świętych Marcina i Mikołaja pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Jana Tyrawy.

Głównym wydarzeniem obchodów rocznicowych była patriotyczna manifestacja na Placu Wolności, gdzie 22 stycznia 1920 r. odbyła się pierwsza defilada wojskowa wolnej Bydgoszczy. Defiladę przyjmował wówczas gen. Józef Dowbor-Muśnicki, a w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele państw sprzymierzonych.

"Nie udałoby się przywrócić miastu polskiego charakteru, gdyby nie przechowana w sercach kilku pokoleń bydgoszczan ojczyzna, tradycja i szacunek dla narodowego dziedzictwa (...) Oddajemy cześć wszystkim, którzy uwolnionej Bydgoszczy przywrócili polski charakter. Niech radosna rocznica będzie dla nas inspiracją do wspólnej pracy na rzecz naszego miasta. Niech będzie chwilą refleksji nad darem wolności" - mówił w czasie manifestacji prezydent miasta Rafał Bruski.

Zwieńczeniem obchodów powrotu miasta do macierzy był koncert w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry miejscowej Opery Nova.

Za datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjęto 20 stycznia 1920 r., kiedy do miasta wkroczyły polskie wojska. Jako pierwsi do miasta wmaszerowali saperzy pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera, a po nich żołnierze 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich dowodzone przez mjr. Bernarda Śliwińskiego. Oficjalnie powitanie żołnierzy odbyło na Starym Rynku, gdzie m.in. odprawiono mszę dziękczynną.

Formalne przejęcie władzy w Bydgoszczy miało miejsce 19 stycznia 1920 r. o godzinie 18 w ratuszu. Niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał klucze do miasta jako symbol władzy mianowanemu kilka dni wcześniej generalnemu komisarzowi rządu polskiego i komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

Maciaszek przejmując władzę nad miastem powiedział m.in.: "Rząd polski wszelkimi siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu, jak i kulturalnego rozwoju naszego grodu, ale dołoży wszelkich wysiłków, aby go jak najbardziej rozwinąć". (PAP)

rau/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)