Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Sześć premier do końca sezonu Teatru Polskiego

0
Podziel się:

Sześć premier przygotuje do końca sezonu zespół Teatru Polskiego w
Bydgoszczy. Trzy z nich powstaną na podstawie tekstów napisanych na zamówienie bydgoskiej sceny.

Sześć premier przygotuje do końca sezonu zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Trzy z nich powstaną na podstawie tekstów napisanych na zamówienie bydgoskiej sceny.

"Przed nami zaplanowana na 13 stycznia premiera bajki +Opowieści zimowe+ wg Andersena w reżyserii młodej, obiecującej reżyserki i dramaturżki, współpracowniczki Krystiana Lupy, Igi Gańczarczyk i pod patronatem Duńskiego Instytutu Kultury. Jak mówi reżyserka, będzie to opowieść +dla małych i dużych, marzycieli i fantastów, którzy co jakiś czas szukają pretekstu, by wyruszyć na koniec świata, choćby tylko w wyobraźni+" - poinformował w środę Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Miesiąc później, 11 lutego, odbędzie się premiera scenariusza scenicznego Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego wg "Burzy" Szekspira i w reżyserii Mai Kleczewskiej. Reżyserka będzie pracowała po raz trzeci w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Dotychczas Kleczewska przygotowała w Bydgoszczy "Płatonowa" Antoniego Czechowa i "Babel" Elfriede Jelinek, które gościły na wielu festiwalach polskich i zagranicznych. Scenografię przygotuje Katarzyna Borkowska, a projekcje wideo współpracownik Stevena Spielberga, Bartosz Nalazek.

"Burza", jak zapowiadają twórcy, jest "Pielęgnowaniem pamięci o klęsce, ziemią jałową, na której rośnie żal. Burza jest apokalipsą przychodzącą z wnętrza domu. Jest końcem świata, który niszczy wszystko. A potem wstaje słońce. Wszystko jest nowe. Wszystko dobrze". Bydgoska inscenizacja zostanie osadzona w świecie gdzie "trzeba tworzyć dobro ze zła, bo nie ma nic innego z czego można by je tworzyć".

Od marca do końca sezonu Teatr Polski zaprezentuje premiery trzech tekstów napisanych na własne zamówienie. "Mianownikiem trzech produkcji jest hasło +Oburzeni+ oraz temat kościoła katolickiego" - zaznaczył Łysak.

Jako pierwszy zostanie pokazany w marcu spektakl "Pielgrzymi 2012" Jarosława Jakubowskiego, bydgoskiego dramatopisarza, którego sztukę "Generał" można zobaczyć obecnie w stołecznym Teatrze Imka. Reżyserii podjął się Wojciech Faruga, którego niezależny projekt Carlton City gościł na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych.

"W maju młoda, ale już uznana i nagradzana reżyserka, autorka m.in. słynnej +Zemsty+ - Weronika Szczawińska, zaprezentuje tekst Mateusza Pakuły +Kalekie ptaki, ostre trawy+. Teksty Pakuły realizował m.in: Jan Peszek, a twórcy w swoim projekcie zajmą się m. in: analizą ciała w kontekście religii katolickiej" - zapowiedział dyrektor bydgoskiej sceny.

Ostatnią premierą sezonu w czerwcu będzie "Popiełuszko" dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Reżyserii podjął się Paweł Łysak, a spektakl skupi się wokół mitu księdza Jerzego Popiełuszki. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)