Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 18:35

Bydgoszcz: Trzecia edycja Festiwalu Filmów Animowanych "Animocje"

Dokonania czeskich twórców zdominują trzecią edycję Festiwalu Filmów Animowanych "Animocje", która rozpocznie się 24 kwietnia w Bydgoszczy. Widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów animowanych startujących w konkursach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dokonania czeskich twórców zdominują trzecią edycję Festiwalu Filmów Animowanych "Animocje", która rozpocznie się 24 kwietnia w Bydgoszczy. Widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów animowanych startujących w konkursach.

"Trzy konkursy - dla profesjonalistów, studentów szkół filmowych i amatorów stanowić będą trzon filmowy imprezy. Wystartują w nich animacje wyselekcjonowane spośród kilkuset nadesłanych zgłoszeń" - poinformowała w środę Weronika Płaczek, pomysłodawczyni i koordynatorka imprezy.

Z okazji festiwalu do Bydgoszczy zaproszono wielu gości specjalnych.

"Na pokaz swoich filmów i spotkanie przyjedzie Wojtek Wawszczyk, współtwórca animacji do hollywoodzkich filmów +Ja, robot+ i +Aeon Flux+ oraz polskiego +Jeża Jerzego+, znany też z reżyserii reklam z serii +Serce i Rozum+. Spotkanie i pokaz filmów poprowadzi też Wiola Sowa, prezes Association Internationale du Film d'Animation Poland, autorka obsypanego kilkunastoma nagrodami na najważniejszych festiwalach animowanego debiutu +Refreny+" - dodała Płaczek.

Jak podkreślają organizatorzy, impreza będzie rzadką w Polsce okazją do obejrzenia głośnej animacji pełnometrażowej z Czech pt. "Alois Nebel" w reżyserii Tomasa Lunaka. Film jest długo oczekiwaną adaptacją popularnego komiksu Jaroslava Rudisa i Jaromira 99.

"Przy jego realizacji po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii wykorzystano metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy. Animocje zaprezentują też obsypany nagrodami film Jana Svankmajera +Mały Otik+; tę pełną absurdalnego widzenia świata produkcję uhonorowano trzema Czeskimi Lwami: za najlepszą reżyserię, najlepszy plakat i jako najlepszy film roku" - przypomniała koordynatorka festiwalu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w programie imprezy będzie uroczyste odsłonięcie muralu, jaki powstanie podczas Animocji na ścianie jednej ze śródmiejskich kamienic. Twórcami malowidła będą dwaj uznani twórcy polskiego streetartu: Daniel Kaliński (Chazme) i Michał Wręga (Sepe).

"Proces malowania rozpocznie się w nocy poprzedzającej otwarcie festiwalu i trwać będzie do końca imprezy. Mural będzie na swój sposób +ruchomy" - obrazować ma przeistaczanie się żebraka w bogacza i ponownie - w żebraka" - ujawnił Kuba Ignasiak z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Podczas bydgoskiego festiwalu odbędzie się także dyskusja panelowa pt. "Film jako gra - gra jako film", poruszająca tematykę przenikania się narracji wizualnej w filmie animowanym i grach komputerowych.

Na część edukacyjną imprezy złożą się warsztaty animacji plastelinowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką, autorkę teledysków dla Voo Voo, Czesław Śpiewa czy Bajzla oraz warsztaty animacji materiałów sypkich prowadzone przez animatorkę Karolinę Suchodolską. Festiwal zakończy awangardowy koncert nawiązujący do filmów Juliana Antonisza. (PAP)

olz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz