Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Wystawa o Sybirakach w rocznicę agresji ZSRS

0
Podziel się:

Wystawę pt. "Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani", pokazującą życie zesłańców,
oglądać można od poniedziałku na Starym Rynku w Bydgoszczy. Ekspozycję przygotowaną przez IPN
otwarto w związku z 73. rocznicą agresji ZSRS na Polskę

Wystawę pt. "Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani", pokazującą życie zesłańców, oglądać można od poniedziałku na Starym Rynku w Bydgoszczy. Ekspozycję przygotowaną przez IPN otwarto w związku z 73. rocznicą agresji ZSRS na Polskę

W Bydgoszczy uroczyste obchody rocznicowe rozpoczęły się w poniedziałek w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja. Po mszy św. zgromadzeni w świątyni przeszli na Stary Rynek, gdzie pod pomnikiem Walki i Męczeństwa odbyło się wręczenie odznaczeń oraz złożono kwiaty i oddano salwy honorowe.

"Wystawa ukazuje historię deportacji ludności polskiej w głąb Rosji i Związku Sowieckiego w latach 1768-1956 oraz prezentuje materiały przekazane przez byłych zesłańców zamieszkujących obecnie teren województwa podkarpackiego. Autorzy ekspozycji wykorzystali nie tylko fotografie i dokumenty, ale również ocalałe z zesłania pamiątki" - podkreślił Jan Daniluk, asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku.

Część wystawy poświęcono działalności Związku Sybiraków i jego staraniom zmierzającym do przywracania pamięci o Golgocie Wschodu. Całość umieszczono na plenerowych planszach ustawionych na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Zaprezentowane zdjęcia pokazują też codzienne życie zesłańców: pracujących przy wyrębie w tajdze syberyjskiej, rodziny przed chatą w Kazachstanie. Są także portrety poszczególnych osób i ich historie. Na jednej z plansz umieszczono mapę z zaznaczonymi miejscami wywózek.

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego wówczas ponad połowę obszaru Polski, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1,35 mln Polaków.

Historycy przywołują jednak inne liczby. Na podstawie różnych źródeł sowieckich oceniają, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły ok. 500 tys. obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców), z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)