Notowania

ukraina
20.12.2010 17:54

Była premier Ukrainy ma kłopoty z prawem

Prokuratura Generalna oskarża Julię Tymoszenko o wykorzystanie pieniędzy budżetowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Prokuratura Generalna Ukrainy oskarżyła Julię Tymoszenko o niecelowe wykorzystanie pieniędzy budżetowych i wręczyła jej zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. *

Poinformowała o tym sama Tymoszenko, opuszczając prokuraturę po ponad dwugodzinnym przesłuchaniu.Wcześniej na Ukrainie spekulowano, że była szefowa rządu może być nawet aresztowana w związku z zarzutem niecelowego wykorzystania przez jej rząd środków, uzyskanych w 2009 roku ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.

Tymoszenko figurowała dotychczas w tej sprawie jako podejrzana. Po wyjściu z prokuratury była premier ponownie powtórzyła, iż uważa całą sprawę za polityczną.

Ukraińscy obserwatorzy przypuszczają, że naciski na Tymoszenko są próbą odsunięcia jej od udziału w przyszłych wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Zgodnie z ukraińskim prawem osoba karana nie może w nich startować. W wyborach prezydenckich na początku roku Tymoszenko była główną rywalką obecnego szefa państwa, Wiktora Janukowycza.
Wyjaśniła, iż jej rząd nie wykorzystywał niezgodnie z przeznaczeniem pieniędzy, które Ukraina otrzymała ze sprzedaży kwot emisyjnych, a jedynie korzystał ze środków z ogólnego rachunku, z którego finansowane są wszystkie wydatki państwowe, w tym także wypłata emerytur. - _ Te pieniądze nie były specjalnie oznaczone jako środki ze sprzedaży kwot _ - powiedziała.

Wcześniej Tymoszenko twierdziła, iż stojąc na czele rządu musiała skorzystać z pieniędzy za kwoty emisyjne, gdyż państwo znajdowało się w kryzysie, co groziło wstrzymaniem wypłat emerytur. Obecnie była premier wycofuje się z tej wersji.

Postępowanie wobec Tymoszenko prokuratura wszczęła 15 grudnia, wzywając ją wówczas na przesłuchanie w charakterze świadka. Była szefowa rządu poinformowała wtedy, że starano się jej wręczyć zakaz wyjazdu z miejsca zamieszkania, lecz go nie przyjęła.

W odpowiedzi na działania prokuratury deputowani opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko zajęli 16 grudnia trybunę parlamentarną, skąd tego samego dnia zostali brutalnie usunięci przez deputowanych Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Kilku przedstawicieli ugrupowania byłej premier w wyniku bójki trafiło do szpitala.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;mysli;o;pokojowym;noblu,52,0,737332.html) Tymoszenko myśli o pokojowym Noblu Kandydatura byłej premier Ukrainy ma ją uchronić przed represjami ze strony Janukowycza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/blokada;parlamentu;w;kijowie,243,0,737011.html) Blokada parlamentu w Kijowie _ Ręce precz od Tymoszenko _ - pod takim hasłem protestują deputowani Bloku byłej premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t75827.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;ukraina;zmarnowala;5;lat,98,0,732770.html) Tymoszenko: Ukraina zmarnowała 5 lat Była premier uważa, że nie doszło do prawdziwych reform i nie stworzono prawdziwej demokracji.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz