Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były minister gospodarki Woźniak w radzie nowej agencji UE

0
Podziel się:

Minister gospodarki w rządzie PiS Piotr Woźniak został stałym członkiem
rady administracyjnej nowo powołanej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki UE (ACER)
z siedzibą w stolicy Słowenii Lublanie. Jego kandydaturę zaproponował obecny rząd PO-PSL.

Minister gospodarki w rządzie PiS Piotr Woźniak został stałym członkiem rady administracyjnej nowo powołanej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki UE (ACER) z siedzibą w stolicy Słowenii Lublanie. Jego kandydaturę zaproponował obecny rząd PO-PSL.

Wyboru przysługujących krajom członkowskim pięciu stałych członków i pięciu zastępców dokonali w środę późnym wieczorem ambasadorowie "27" w Brukseli.

Woźniak został wybrany na 6-letnią kadencję w radzie, tak jak dwóch innych członków rady z Włoch i Rumunii o największej liczbie głosów krajów członkowskich. Kadencja pozostałych dwóch członków rady, w tym reprezentanta Niemiec, trwa 4 lata.

Obecny rząd forsował kandydaturę Woźniaka jako eksperta od spraw energii i regulacji energetyki, który brał aktywny udział w pracach nad przyjętym ostatecznie w połowie roku trzecim pakietem klimatyczno-energetycznym liberalizującym unijny rynek energii.

Woźniak powiedział w czwartek PAP, że ACER ma być "zalążkiem ogólnoeuropejskiego regulatora energetyki", a rada ma być niezależna. Dyrektor ACER-u podlega władzy dyscyplinarnej rady i jest przez nią powoływany.

"Rada administracyjna ma dosyć duże uprawnienia, będzie m.in. przyjmować roczne sprawozdania ACER-u, a jej decyzje mogą skutkować prawem wspólnotowym" - powiedział b. minister gospodarki i nowo wybrany członek rady ACER. "Jeżeli rada podejmie jakąś decyzję, to będzie ona podjęta przez przedstawicieli wszystkich trzech szczebli UE - od Parlamentu Europejskiego, poprzez Komisję Europejską aż po kraje członkowskie" - podkreślił.

Woźniak dodał, że wybór do rady odbywał się na zasadzie głosowania, a nie nominacji. "Rada składa się z 9 osób, 2 osoby są z Komisji Europejskiej, 2 członków to kandydaci Parlamentu Europejskiego, a 5 osób to niezależni eksperci z krajów członkowskich" - podał. Na te 5 miejsc było 11 kandydatów. Ci, którzy nie zostali wybrani na członków rady, będą - zgodnie z postanowieniami prezydencji szwedzkiej - pełnić rolę zastępców.

Rada administracyjna ACER składa się z dziewięciu stałych członków. Każdy ma zastępcę. Komisja Europejska powołuje dwóch członków i ich zastępców, Parlament Europejski - dwóch członków i ich zastępców, a Rada UE - pięciu członków i ich zastępców. Kadencja trwa cztery lata i jest odnawialna. Natomiast kadencja pierwszej rady trwa sześć lat, ale tylko dla połowy jej składu. Członkowie ze swojego grona wybiorą teraz przewodniczącego. Zgodnie z rozporządzeniem, wszyscy mają działać w sposób niezależny i obiektywny w interesie publicznym oraz "nie zwracać się o instrukcje polityczne ani ich nie przyjmować".

Wybór Woźniaka nie oznacza jego przeprowadzki do Lublany. Rada administracyjna ma się zbierać dwa razy w roku na sesji zwyczajnej. Zadanie rady to wyznaczanie kierunku prac agencji poprzez plany roczne i wieloletnie. Z kolei rola agencji ma polegać przede wszystkim na wydawaniu niewiążących ogólnych wytycznych dla krajowych regulatorów energetyki i zacieśnianiu ich współpracy. Na podstawie wytycznych, Komisja Europejska zatwierdzać będzie kodeksy sieciowe określające procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia. Rada decyduje w przypadku sporów między regulatorami w sprawach dostępu do połączeń transgranicznych gazowych i elektroenergetycznych.

Komisja Europejska przekonuje, że nowa agencja jest potrzebna, bowiem trzeci pakiet energetyczny znacząco wzmacnia rolę i niezależność krajowych organów regulacji energetyki. O siedzibę ACER z Lublaną konkurowały Bukareszt i Bratysława. (PAP)

kot/ bos/ jzi/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)