Notowania

chorwacja
27.10.2011 12:52

Były premier Chorwacji brał łapówki? Rusza proces

Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym premier Chorwacji Jadranka Kosor (na zdjęciu).

_ - HDZ otrzymała informację, że zarządzone zostało śledztwo _ w sprawie nielegalnego finansowania partii, które obejmie byłego premiera Ivo Sanadera i innych członków HDZ - powiedziała Kosor, dodając, że konserwatywne ugrupowanie przeżywa niezmiernie trudny moment w swej historii.

Premier poinformowała, że jej nazwisko nie figuruje na liście podejrzanych. Dodała, iż HDZ jest jedyną partią, która w swoich szeregach rozpoczęła już walkę z korupcją. _ - Nie ustaniemy w tej walce _ - obiecała Kosor.

Na piątek planowany jest przed sądem w Zagrzebiu początek procesu Sanadera, który stał na czele rządu Chorwacji w latach 2003-2009. Były premier jest oskarżony o przyjmowanie łapówek i sprzeniewierzenie milionów państwowych pieniędzy - pisze agencja Associated Press. Według AFP będzie to pierwszy w Chorwacji proces polityka tak wysokiej rangi i przełom w walce z korupcją w kraju, który zamierza wstąpić do UE w lipcu 2013 roku.

We wrześniu oskarżono Sanadera o przyjęcie 10 mln euro łapówki od węgierskiego koncernu energetycznego MOL, zaś w sierpniu postawiono zarzut przyjęcia blisko 0,5 mln euro łapówki przy negocjacjach w sprawie pożyczki dla Chorwacji w austriackim banku Hypo Alpe Adria.

Prokuratura zarzuciła też Sanaderowi, że był architektem stworzonego w latach 2004-2009 _ funduszu łapówkowego _ zasilającego HDZ. Według ocen prokuratury, Sanader naraził budżet państwa na stratę wysokości 6 mln euro.

Sanader ustąpił z urzędu premiera w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji. Zatrzymano go w grudniu 2010 roku w Austrii na wniosek chorwackiego wymiaru sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne w Chorwacji przewidziane są na początek grudnia. Informacja o nowym śledztwie, po serii afer korupcyjnych, to potężny cios dla HDZ, która i tak już _ wlecze się w sondażach za centrolewicową opozycją _ - pisze agencja Reutera.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t140017.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;o;krok;od;ue;tusk;przywiozl;traktat,227,0,914147.html) Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat Premier Polski pojechał do Zagrzebia osobiście przekazać dokument akcesyjny Chorwatom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/traktat;akcesyjny;z;chorwacja;unia;podpisze;w;grudniu,112,0,908912.html) Nowy kraj w Unii. Już wiadomo kiedy Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t124854.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/austriacy;wydali;chorwatom;bylego;premiera,47,0,876591.html) Były premier pod sąd. Wydali go Austriacy Były chorwacki premier Ivo Sanader, przebywający w Austrii w areszcie ekstradycyjnym od grudnia, został wydany w poniedziałek wieczorem Chorwacji, gdzie oskarżony jest o korupcję i oszustwa.
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz