Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbrodnie wojenne
02.11.2011 19:59

Były szef MSW aresztowany za zbrodnie wojenne

89-letni Josip Boljkovac został aresztowany w Karlovacu pod zarzutem popełnienia zbrodni pod koniec II wojny światowej, w czasie której walczył w komunistycznej partyzantce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damien Smith/CC/Flickr)

89-letni Josip Boljkovac został aresztowany w Karlovacu pod zarzutem popełnienia zbrodni pod koniec II wojny światowej, w czasie której walczył w komunistycznej partyzantce.

Boljkovac jest podejrzany o zbrodnie wojenne popełnione na cywilach w rejonie mieście Duga Resa pod Karlovacem w maju 1945 roku - głosi komunikat chorwackiego MSW.

Podczas wojny Boljkovac był członkiem tajnych służb komunistycznej partyzantki Josipa Broz Tito. Według oskarżenia bez żadnych podstaw wydał rozkaz aresztowania dużej liczby cywilów z miasta Duga Resa i jego okolic pod zarzutem współpracy z ustaszami, chorwackimi nacjonalistami, którzy proklamowali satelickie wobec III Rzeszy Niezależne Państwo Chorwackie (NDH). Na rozkaz Boljkovaca 21 osób zostało zabitych przez oddział partyzancki, którego był dowódcą; siedmiu zabitych zidentyfikowano

Boljkovac zaprzecza oskarżeniom. _ - On nie dowodził tą jednostką _ - zapewnił jego adwokat Anto Nobilo.

Boljkovac był pierwszym ministrem spraw wewnętrznych po ogłoszeniu przez Chorwację niepodległości w 1991 roku. Był członkiem konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej(HDZ).

Do aresztowania byłego ministra doszło na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się 4 grudnia. Chorwacja ma w lipcu 2013 roku stać się 28. członkiem Unii Europejskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t140246.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prasa;o;mladiciu;zestarzal;sie;i;schudl,97,0,839777.html) Prasa o Mladiciu: zestarzał się i schudł Serbska prasa szeroko opisuje okoliczności i przebieg czwartkowego aresztowania byłego dowódcy sił Serbów bośniackich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t140017.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;o;krok;od;ue;tusk;przywiozl;traktat,227,0,914147.html) Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat Premier Polski pojechał do Zagrzebia osobiście przekazać dokument akcesyjny Chorwatom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/traktat;akcesyjny;z;chorwacja;unia;podpisze;w;grudniu,112,0,908912.html) Nowy kraj w Unii. Już wiadomo kiedy Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu
Tagi: zbrodnie wojenne, chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz