Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były szef MSZ Bułgarii został specjalnym wysłannikiem ONZ do Iraku

0
Podziel się:

Były szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow został w piątek
mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Iraku, przez który przetacza się fala przemocy -
poinformował rzecznik ONZ Martin Nesirky.

Były szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow został w piątek mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Iraku, przez który przetacza się fala przemocy - poinformował rzecznik ONZ Martin Nesirky.

Według misji ONZ w Iraku w lipcu w kraju tym zginęło ponad tysiąc osób; w środę dane na temat liczby ofiar zamachów podał iracki rząd, który ocenił, że zginęło 921 osób, w tym 778 cywili. To najbardziej krwawy bilans miesięczny od kwietnia 2008 roku.

Mładenow będzie musiał "skoncentrować się na tym problemie" - powiedział Nesirky.

Nowy specjalny wysłannik ONZ zastąpi niemieckiego dyplomatę Martina Koblera na stanowisku szefa oenzetowskiej misji w Iraku.

Mładenow był ministrem obrony w latach 2009 - 2010, a następnie - od 2010 roku do marca roku bieżącego - szefem bułgarskiej dyplomacji.

Od 2008 roku i zażegnania konfliktu na tle wyznaniowym między szyitami i sunnitami liczba ofiar zamachów spadała w Iraku. Jednak od wybuchu na wiosnę protestów mniejszości sunnickiej, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna, przeciwko rządowi, kontrolowanemu przez szyitów, bilans na nowo zaczął rosnąć. W samym Bagdadzie w lipcu doszło do około 60 ataków z użyciem samochodów pułapek; w czerwcu odnotowano 23 zamachy.(PAP)

fit/

14316760

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)