Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bytom: Powstała Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury

0
Podziel się:

Zabytkowe kamienice, wille, hotel czy browar - w sumie 50 budynków -
znalazły się w powstałej właśnie Cyfrowej Bibliotece Bytomskiej Architektury. Bytom to jedno z
najstarszych śląskich miast o bogatej historii.

Zabytkowe kamienice, wille, hotel czy browar - w sumie 50 budynków - znalazły się w powstałej właśnie Cyfrowej Bibliotece Bytomskiej Architektury. Bytom to jedno z najstarszych śląskich miast o bogatej historii.

Biblioteka zawiera plan miasta z historycznymi nazwami ulic z 1927 r., biogramy ważniejszych osób, a także listę kamienic z opisami. Każda kamienica opatrzona jest informacją o tym, kiedy powstała, kto był inwestorem, kto ją zaprojektował, jakie przekształcenia własnościowe przechodziła, co się w niej zmieniało i jakie mieściły się tu sklepy, przedsiębiorstwa, restauracje. Oprócz archiwalnych projektów architektonicznych i zdjęć, zamieszczono również współczesne zdjęcia obrazujące obecny stan kamienic.

Głównym źródłem informacji dla jej twórców były akta dawnej, niemieckiej policji budowlanej - ówczesnego organu nadzoru budowlanego, znajdujące się w bytomskim Archiwum Miejskim. Niemieckie archiwum prowadzone było od ok. 1860 do 1945 r. Każdy budynek posiada odrębną teczkę, w której dokumentowano historię budowlaną obiektu. Jak mówili w czwartek twórcy biblioteki, z dzisiejszej perspektywy archiwum to jest nieocenionym i fascynującym źródłem wiedzy na temat powstawania miasta w okresie jego największego rozkwitu.

Projekt zrealizowali Karolina i Piotr Jakoweńko oraz Marek Wojcik i Jacek Maniecki. Jak podkreślają, niemiecki do zakończenia II wojny światowej Bytom to miejsce specyficzne, gdzie historyczna ciągłość nie została zachowana - po wojnie miejsce autochtonów zajęli przesiedleńcy ze Lwowa, zamieszkali tu ludzie przyjeżdżający do pracy w przemyśle ciężkim. Zarówno oni, ich dzieci jak i wnuki nie poznały historii tego miasta. Projekt biblioteki ma więc być "próbą oswojenia tego fragmentu historii".

Obecnie Cyfrowa Biblioteka obejmuje 50 budynków. W przyszłości projekt będzie rozwijany. Docelowo opracowanie powinno objąć znaczną część bytomskiego archiwum, w którym znajduje się dokumentacja około 2,5 tysiąca budynków z samego tylko śródmieścia Bytomia i kolejnych 2000 budynków z poszczególnych dzielnic miasta.

Autorzy projektu mają nadzieję, że bibliotekę będą współtworzyć mieszkańcy, którzy podzielą się informacjami lub archiwaliami na temat poszczególnych obiektów. Witrynę można znaleźć pod adresem www.architekturabytomia.org. (PAP)

lun/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)