Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bytom: Przedświąteczny koncert Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej

0
Podziel się:

Kilkudziesięcioosobowa Dziecięca Orkiestra Onkologiczna wystąpiła w sobotę
wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu. W koncercie pt. "Dzieci szaleją, rodzice się śmieją"
grającym na instrumentach perkusyjnych dzieciom i ich opiekunom towarzyszył m.in. zespół Raz Dwa
Trzy.

Kilkudziesięcioosobowa Dziecięca Orkiestra Onkologiczna wystąpiła w sobotę wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu. W koncercie pt. "Dzieci szaleją, rodzice się śmieją" grającym na instrumentach perkusyjnych dzieciom i ich opiekunom towarzyszył m.in. zespół Raz Dwa Trzy.

Coroczny grudniowy koncert Orkiestry jest jednym z przedsięwzięć istniejącej od 2006 r. Fundacji Iskierka. Fundacja działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową z trzech śląskich ośrodków. Koncerty mają przełamywać stereotypy i oswajać dzieci oraz rodziców z chorobą. Odbywają się w eleganckich miejscach, jak Opera Śląska czy chorzowski Teatr Rozrywki, gromadząc zwykle komplety publiczności i zbierając entuzjastyczne recenzje.

W sobotę do występu na scenie bytomskiej opery obok Orkiestry zaproszono m.in zespół Me, Myself And I, pianistę Michała Kuzimskiego oraz jazzmana Krzysztofa Kobylińskiego z holenderską wokalistką Reut Rivką Shabi. Młodych wykonawców najbardziej zelektryzował jednak udział w koncercie zespołu Raz Dwa Trzy. "Gdy powiedzieliśmy dzieciom, że wystąpią razem z Raz Dwa Trzy rozległ się jeden wielki pisk" - relacjonowała dziennikarzom przed koncertem szefowa biura fundacji Aneta Klimek-Jędryka.

Tradycją stało się już, że w grudniowych koncertach Orkiestry uczestniczą przedstawiciele środowisk biznesowych. W ubiegłych latach - w formie Chóru Informatyków (firma Infovide-Matrix) Chóru Managerów (Unilever Polska), Chóru Doradców Podatkowych (Tax-Net) czy Chór Integratorów IT (S&T Services Polska). W tym roku pracownicy Energomontażu-Południe sformowali Chór Inżynierów wykonujący m.in. tło wokalne do piosenek Raz Dwa Trzy, urozmaicanych również przez Orkiestrę.

"To jedna z niewielu okazji, kiedy tzw. artysta, który jest zobowiązany do poszukiwania tzw. zdarzenia prawdziwego, nie musi go poszukiwać" - mówił lider Raz Dwa Trzy Adam Nowak. Prezes Fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka podkreślała natomiast m.in., że w tym roku Iskierka wydała dwa razy więcej środków na leki i sprzęt niż w poprzednich latach, uruchomiła też kilka kolejnych - poza dotąd koordynowanymi - projektów.

Podczas koncertu wręczono stauetki "Przyjaciel Fundacji Iskierka". Otrzymali je: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który m.in. zorganizował bal charytatywny na rzecz Fundacji, spółki Energomontaż-Południe, Tribag, Proinstal, Bertani Poland, pomagające Iskierce instytucje, jak Miejski Dom Kultury Giszowiec w Katowicach, klub Fraktal z Mikołowa czy Dworek pod Lipami z Katowic-Giszowca, oraz osoby: biegaczka Justyna Kowalczyk, autorka zdjęć do kalendarza Iskierki (w którym wystąpił m.in. obecny na koncercie Szymon Majewski) Joanna Nowicka oraz Dorota i Roman Kowalczykowie i Piotr Baron z radiowej Trójki.

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna jest jednym z głośniejszych przedsięwzięć Iskierki. W jej skład wchodzą mali pacjenci, ich rodzice oraz lekarze i pielęgniarki. Wszyscy grają na różnych instrumentach perkusyjnych pod batutą ich pasjonata prof. Piotra Sutta. Pomysłodawcy Orkiestry przekonują, że projekt pomaga chorym dzieciom wierzyć, że można dokonywać rzeczy pozornie niemożliwych - a to z kolei daje siłę do walki z chorobą.

Prócz tego Orkiestra rozwija u małych pacjentów zdolności interpersonalne, przełamuje poczucie izolacji społecznej, a także wyzwala kreatywność i wzmacnia poczucie wartości. Wspólne muzykowanie umożliwia też rodzinie dziecka i lekarzom odreagowanie stresu poprzez twórczą zabawę, co jest ważnym elementem tzw. psychoonkologii. Projekt ma też pomagać w inicjowaniu dyskusji o znaczeniu psychoterapii w długotrwałym leczeniu.

Orkiestra na początku tego roku zasłynęła przebojową piosenką "Monkey Song" notowaną m.in. na liście przebojów radiowej Trójki. Utwór z charakterystycznym gwizdanym motywem został nagrany przy pomocy tria wokalnego Me, Myself And I, występującego w ostatnim czasie m.in. w programie telewizyjnym "Mam talent".

Pierwsza płyta Orkiestry "Podróże do Krainy Fantazji", w której nagraniu uczestniczyli m.in. aktorka Dorota Pomykała i Artur Rojek z zespołu Myslovitz, ukazała się w 2006 r. w 3 tys. egzemplarzy. Drugi album "Moc marzeń" ukazał się w grudniu ub. roku i osiągnął nakład 10 tys. Chorym dzieciom w nagrywaniu tej płyty towarzyszyli m.in. Natalia Kukulska i Mika Urbaniak. Orkiestra nagrała na niej m.in. dzieła Bizeta i Rossiniego w nietypowych aranżacjach. (PAP)

mtb/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)