Notowania

wiadomości
27.04.2011 08:33

Bytom: Wystawa "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich"

Odznaczenia przyznawane powstańcom śląskim - od mało znanych po Virtutti Militari, broń czy sztandary można oglądać na wystawie pt. "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich", której wernisaż odbędzie się w środę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Odznaczenia przyznawane powstańcom śląskim - od mało znanych po Virtutti Militari, broń czy sztandary można oglądać na wystawie pt. "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich", której wernisaż odbędzie się w środę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 r. Uznawane za zwycięskie III Powstanie Śląskie przesądziło o korzystniejszym dla Polski podziale terytorialnym Śląska. 3 maja 2011 roku przypada 90. rocznica wybuchu tego zrywu.

Na wystawie, przygotowanej z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, zaprezentowane zostaną cenne pamiątki tamtych czasów, zarówno z okresu międzywojennego, jak i powojenne. To przede wszystkim liczne przyznawane powstańcom i kombatantom odznaczenia - od najwyższego polskiego orderu wojskowego Virtuti Militari zasłużonego powstańca podporucznika Marcina Watoły, po nieznane odznaczenie "Za Górny Śląsk 1921" - badacze nie wiedzą, kto je ustanowił i za co dokładnie było przyznawane.

Są też powstańcze sztandary, broń - niemieckie karabiny, pistolety, a także szable i bagnety. Powstańcy śląscy nie mieli mundurów, niektóre oddziały nosiły jedynie biało - czerwone opaski, czasami "spolszczano" niemieckie mundury, odrywając niemieckie emblematy i naszywając polskie. Na wystawie będzie jednak można obejrzeć dwie kurtki z mundurów kombatanckich, szytych według określonych przepisami wzorów na prywatne zamówienie już w okresie międzywojennym.

Ciekawostką są nieprezentowane wcześniej eksponaty związane z siłami niemieckimi, walczącymi w powstaniach - to odznaczenia i sztandar.

"Wartością tej wystawy jest możliwość zobaczenia materialnych pamiątek po powstaniach śląskich, w sumie mało propagowanych. Pochodzą zarówno z czasów powstań, jak i są efektem podejmowanych później działań, aby je upamiętnić" - powiedział PAP kurator wystawy dr Wojciech Moś.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, innych placówek muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można oglądać do końca czerwca. (PAP)

lun/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz