Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cameron: dokumenty Snowdena zaszkodziły bezpieczeństwu narodowemu

0
Podziel się:

Opublikowanie przez "Guardiana" dokumentów wywiadowczych
dostarczonych przez Edwarda Snowdena zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu Wielkiej Brytanii -
oświadczył w środę brytyjski premier David Cameron.

bEDuObbF

Opublikowanie przez "Guardiana" dokumentów wywiadowczych dostarczonych przez Edwarda Snowdena zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu Wielkiej Brytanii - oświadczył w środę brytyjski premier David Cameron.

"Jest faktem, że to, co się stało, zaszkodziło bezpieczeństwu narodowemu - powiedział Cameron w parlamencie. - (...) sam +Guardian+ przyznał to, wyraziwszy zgodę, kiedy został o to grzecznie poproszony przez mojego doradcę ds. bezpieczeństwa i sekretarza gabinetu, na zniszczenie plików, które posiadał".

"Guardian" poinformował w końcu sierpnia, że "nawiązał partnerstwo" z "New York Timesem" w związku ze stanowiskiem brytyjskich władz. Pod presją rządu, grożącego krokami prawnymi, w redakcji "Guardiana" zniszczono nośniki pamięci z dokumentami Snowdena, dotyczącymi brytyjskiej Rządowej Centrali Łączności (GCHQ), która jest odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

bEDuObbH

Redaktor naczelny "Guardiana" Alan Rusbridger podkreślił wtedy, że powiadomił brytyjskie władze, iż kopie dokumentów Snowdena zostały wysłane poza obszar podlegający brytyjskiej jurysdykcji. Dziennik napisał, że "w klimacie intensywnej presji ze strony rządu W. Brytanii" postanowił "włączyć partnera z USA do pracy nad dokumentami GCHQ udostępnionymi przez Snowdena".

"Guardian" wyraził przekonanie, że partnerstwo z "NYT" umożliwi mu "kontynuację ujawniania inwigilacji na masową skalę", ponieważ dokumenty Snowdena dotyczące GCHQ będą "poza zasięgiem rządu" W. Brytanii. Dodano, że Snowden, były zewnętrzny współpracownik NSA, ścigany obecnie przez wymiar sprawiedliwości USA, został powiadomiony o tym partnerstwie. Snowden otrzymał czasowy azyl w Rosji.

Publikacje "Guardiana" spotkały się z krytyką ze strony przedstawicieli brytyjskiego kontrwywiadu. Szef MI5 Andrew Parker ostrzegł, że informacje Snowdena "spowodowały ogromne straty, pokazując możliwości i ograniczenia technik stosowanych przez służby wywiadu elektronicznego". W jego ocenie tego typu doniesienia medialne dają terrorystom przewagę. (PAP)

az/ ap/

bEDuObbN

14817818 arch.

bEDuObci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)